România pierde cu Georgia și va juca pentru locul al treilea în Rugby Europe Championship 2023

România, învinsă de Georgia cu 31-7, va juca pentru locul al treilea în Rugby Europe Championship 2023FR Rugby/Gogita Bukhaidze
Naționala României a fost învinsă de reprezentativa Georgiei cu scorul de 31-7 (17-0), duminică, la Tbilisi, în semifinalele Rugby Europe Championship 2023.

Georgia - România 31-7

Stejarii au fost dominați de puternica echipă a Georgiei, care s-a impus meritat, într-un meci în care a marcat patru eseuri.

Gazdele au început în forță și au profitat de o primă greșeală a echipei României, marcând din lovitură de pedeapsă în min. 2 prin Abjandadze. ''Lelos'' s-au desprins pe tabelă după zece minute, grație unui eseu semnat de Şarikadze și transformat de același Abjandadze (11).

Georgia a controlat jocul în continuare și doar precipitarea și unele erori au făcut ca scorul să nu ia proporții. Pe finalul primei reprize, georgienii au înscris un nou eseu, prin Todua (33), transformat de Abjandadze (17-0).

Georgienii au început bine și repriza secundă, iar după ce Savin a primit un cartonaș galben (55), România a fost sancționată și cu eseu de penalizare (55), scorul devenind 24-0.

''Stejarii'' au avut apoi minute mai bune și au reușit eseu de onoare, prin Căpățînă (60), transformat de Melinte: 24-7.

Pe final, Georgia a mai reușit un eseu, prin Tabuțadze, după o cursă spectaculoasă (80+1), iar Matkava l-a transformat fără probleme (31-7).

Georgia va juca în finală cu Portugalia, în timp ce România va întâlni Spania în finala mică. În cealaltă semifinală, desfășurată sâmbătă, Portugalia a învins Spania cu 27-10.

Finala Rugby Europe Championship va avea loc în Spania, la Badajoz, pe 19 martie, de la ora 21:00, iar de la ora 18:15 se va disputa finala mică, în aceeași localitate.