România învinge la scor în Republica Moldova, în ultimul meci disputat de tricolori în 2022

România a învins Republica Moldova cu scorul de 0-5, pe stadionul Zimbru din ChișinăuProfimedia
Republica Moldova și România s-au întâlnit duminică seară într-o partidă amicală care s-a disputat pe stadionul Zimbru din Chișinău. Tricolorii au învins cu 5-0 în ultimul duel din acest an.

Portarul lui FCSB, Târnovanu, a debutat în echipa națională. Este al șaselea jucător care îmbracă pentru prima dată tricoul României, alături de Horațiu Moldovan, portarul Rapidului care a început ca titular partida cu Slovenia, Alexandru Pantea (FCSB), Raul Opruț (Hermannstadt), Bogdan Vătăjelu (Universitatea Craiova), Daniel Boloca (Frosinone) și Antonio Sefer (Rapid).

Tricolorii au dominat întreaga partidă

Olimpiu Moruțan a înscris cu un șut superb în minutul 9 al partidei cu Republica Moldova. Fotbalistul român care evoluează la Pisa, în Serie B, continuă astfel seria bună de meciuri inclusiv la echipa națională.

În minutul 14, moldovenii au cerut o lovitură de la 11 m, după ce Vadim Rață a căzut în careu. Centralul a lăsat însă meciul să continue.

Partida a fost întreruptă pentru câteva minute, din cauza materialelor pirotehnice uitilizate în tribune de către suporterii români. Fumul dens s-a extins pe tot terenul de joc.

În minutul 21, Drăguș a trimis în bara transversală, după o pasă bună primită de la Moruțan.

Moldovenii puteau pune probleme pentru poarta României în minutul 32, însă Postolachi a fost deposedat excelent de către Cristi Manea.

Damașcan a ratat și el șansa de a aduce egalarea pentru Republica Moldova, după ce voleul său nu a prins spațiul porții, în minutul 34.

Denis Drăguș a majorat avantajul României în minutul 40. Atacantul de la Standard Liege a avut o nouă execuție frumoasă, precum cea din meciul cu Slovenia.

Drăguș putea realiza dubla în minutul 42, când a încercat un lob, însă execuția a fost oprită de portarul Celeadnic.

La pauză, Republica Moldova – România 0 - 2

La reluarea meciului, România a fost aproape să înscrie după o lovitură de cap a lui Băluță, la un corner al tricolorilor.

În primele 10 minute din cea de-a doua parte, moldovenii au înregistrat o posesie mai bună, însă nu au reușit să își creeze ocazii de gol.

Golurile au fost înscrise tot de România.

Alexandru Cicâldău marchează un gol superb din lovitură liberă în minutul 61. Mingea ajunge în vinclul porții apărate de Celeadnic.

Record pentru Daniel Paraschiv: a intrat pe teren în minutul 70, la prima atingere de balon cade în careu și obține un penalty pe care îl și transformă în minutul 71.

Ștefănescu a fost și el aproape de gol în minutul 86, însă șutul său a fost respins de portarul moldovenilor.

Radu Drăgușin a avut ocazia să înscrie primul gol pentru tricolori, în minutul 87. Lovitura sa de cap a fost apărată de portarul Celednic.

După multe ocazii ale României, Rus a înscris și el și a stabilit scorul final, 5-0 pentru România.

[b][a href="/fotbal/lume/meciuri-amicale-intre-echipe-nationale/"]Vezi aici statisticile meciului Republica Moldova - România

România: Târnovanu – Manea, Rus, Burcă-cpt., Opruț – Olaru, Băluță, Cicâldău – Moruțan, Pușcaș, Drăguș.

Selecționer: Edward Iordănescu

Republica Moldova: Celeadnic - Plătică, Dumbrăvanu, Bolohan, Armaș, Reabciuk - Rață, Ioniță - Postolachi, Motpan, Danașcan.

Selecționer: Serghei Clescenco