România a obținut nouă medalii la Europenele Under-23. ”O performanță extraordinară”

România a cucerit opt medalii de aur și una de argint, duminică, la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Krefeld (Germania)Facebook / Comitetul Olimpic și Sportiv Român
Fosta mare canotoare Elisabeta Lipă, în calitatea de președintă a Agenției Naționale pentru Sport (ANS), a afirmat că bilanțul de nouă medalii, opt de aur și una de argint, obținut de sportivii români la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Krefeld ”reprezintă o performanță extraordinară”.

”În ultimii ani, România a tot demonstrat faptul că are cel mai bun lot de tineret din Europa, iar în 2023 am continuat această tradiție frumoasă. Nouă medalii, dintre care opt de aur și una de argint, reprezintă o performanță extraordinară și o dovadă a faptului că am reușit să formăm un lot de tineret extrem de valoros. Rezultatele lor sunt lăudabile și semnifică un viitor cu multe medalii strălucitoare pentru canotajul românesc”, a declarat Lipă, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.

”Țin să îi felicit pe sportivi, antrenori, echipa medicală și întregul colectiv tehnic care a contribuit la aceste rezultate ce plasează din nou România pe locul 1 în clasamentul pe medalii. Mulțumim de asemenea și partenerilor Federației Române de Canotaj, deoarece fără ei sportivii nu ar avea susținerea necesară pentru a obține aceste performanțe”, a mai spus Elisabeta Lipă.

România a cucerit opt medalii de aur și una de argint, duminică, la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Krefeld (Germania).

Delegația țării noastre a ocupat detașat primul loc în clasamentul pe medalii, urmată de Germani (4-0-0) și de Elveția (3-1-1).

România a participat la competiție cu 12 echipaje, dintre care zece s-au calificat în finalele pentru medalii.

România a cucerit 9 medalii, dintre care 5 de aur și 4 de argint, în 2022 la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Hazewinkel (Belgia).