România a învins Spania cu 30-25, într-un meci amical de handbal feminin

Crina Pintea a fost cea mai bună marcatoare a României
Crina Pintea a fost cea mai bună marcatoare a RomânieiProfimedia
Naționala feminină de handbal a României a învins echipa Spaniei cu scorul de 30-25 (15-12), sâmbătă, într-un meci amical găzduit de Sala Sporturilor din Mioveni.

Tricolorele au dominat prima repriză, în care au avut și șase goluri avans pe tabelă, 11-5 (min. 20), 12-6 (22), 13-7 (25), 14-8 (26), pentru ca la pauză diferența să fie de trei goluri, 15-12.

Spania a reușit egalarea în min. 43, 18-18, dar România s-a desprins din nou la șase goluri, 25-19 (49), 27-21 (53), câștigând cu 30-25.

Crina Pintea a fost cea mai bună marcatoare a echipei antrenate de Florentin Pera, cu 9 goluri. Au mai înscris Lorena Ostase 5 goluri, Cristina Neagu 3, Eliza Buceschi 2, Alexandra Badea 2, Alisia Lorena Boiciuc 2, Diana Maria Lixăndroiu 2, Nicoleta Dincă 1, Cristina Laslo 1, Bianca Bazaliu 1, Sonia Seraficeanu 1 și Corina Lupei 1.

Pentru iberice au marcat Danila Patricia So Delgado Pinto 6 goluri, Maria Prieto O'Mullony 4, Lysa Tchaptchet Defo 4, Silvia Eugenia Arderius Martin 2, Alba Chiara Spugnini Santome (Minaur Baia Mare) 2, Paula Arcos Poveda 2, Mireya Gonzalez Alvarez (Dunărea Brăila) 1, Maria Gomes Da Costa 1, Amaia Gonzalez De Garibay Barba 1, Seynabou Mbengue Rodriguez (Gloria 2018 Bistrița-Năsăud) 1.

Cele două echipe s-au întâlnit și joi, la Pitești, scorul fiind egal atunci, 30-30.