Roger Schmidt, Benfica: "A fost foarte important să marcăm al doilea gol"

Roger Schmidt, Benfica: "A fost foarte important să marcăm al doilea gol"AFP
Antrenorul echipei Benfica, Roger Schmidt, a analizat triumful "vulturilor" în Belgia (0-2), pe terenul celor de la Club Brugge, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

"Când joci prima manșă a unui play-off în deplasare și câștigi, este un prim pas foarte bun. Suntem la jumătatea drumului. Am arătat astăzi că avem încredere în noi. La început am avut unele dificultăți.

”Club Brugge a pus multă presiune, a avut câteva momente bune și a trebuit să ne apărăm bine, dar chiar și acolo am arătat calitate. La finalul primei reprize, am controlat meciul și am atacat, reușind să ne creăm ocazii.

”Puteam să marcăm încă din prima repriză. În repriza a doua, ne-am descurcat bine și am marcat. A fost foarte important să marcăm al doilea gol", a declarat Roger Schimdt pentru Eleven Sports.

"La pauză le-am transmis că ne descurcăm bine, dar că putem fi mai buni. Acesta este unul dintre cele mai importante meciuri. Jucăm în faza eliminatorie a Ligii Campionilor și asta s-a simțit în mintea și în corpul jucătorilor. Am dat dovadă de curaj încă din startul reprizei secunde, am pus presiune mare și am dominat și jocul", a adăugat Schimdt.

Returul partidei dintre Benfica și Club Brugge va avea loc pe 7 martie la Lisabona.