Remontada a la Madrid în meciul de senzație din cupă împotriva lui Villarreal

Dani Ceballos, omul meciului pentru Real Madrid, după ce a înscris un gol și a oferit o pasă decisivăRFEF
Real Madrid a demonstrat că nu trebuie să fie tratată cu superioritate în teren. Deși au fost conduși cu 2-0 la pauză, arătând o prestație foarte slabă în prima repriză, madrilenii au fost capabili să întoarcă scorul într-o jumătate de oră și să meargă astfel mai departe în sferturile de finală Copa del Rey.

Mai multe statistici în partida Villarreal - Real Madrid

Nu trecuseră nici trei minute de la startul partidei, când Capoué a preluat și a trimis un șut năprasnic care l-a învins pe Courtois. Gerard Moreno, care în urmă cu o săptămână le-a creat mari probleme madrilenilor (în victoria cu 2-1 înregistrată de Villarreal în campionat), l-a servit pe Capoue în interiorul careului, iar mijlocașul francez a reușit să deschidă scorul cu un gol spectaculos.

Cu siguranță nu a fost cel mai bun mod de a scoate echipa lui Ancelotti din criza în care se afla.

Iar acest lucru nu vine de la Supercupa pierdută în fața Barcelonei, ci chiar înainte de Cupa Mondială. Jucătorii lui Real comit erori grave mai ales în propria apărare.

Valverde a trimis o minge pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă obținută într-o zonă favorabilă, iar Yeremi Pino a ratat și el șansa de a înscrie cel de-al doilea gol al gazdelor.

Presația lui Real a fost una slabă în prima repriză. Vinicius a fost bine blocat de Foyth, în timp ce șuturile trimise de Mendy și Rodrygo au fost și ele respinse de apărarea submarinului galben.

Gerard profită de o eroare comisă în apărarea lui Real

Profitând de incapacitatea fundașilor de a degaja un balon, Gerard Moreno a interceptat și a oferit un assist de milioane pentru nigerianului Chukwueze, care a înscris pentru 2-0.

Remontada a la Madrid în partea secundă

Înainte de partida de cupă cu Villarreal, antrenorul Ancelotti spunea că acest meci marchează ”începutul unei noi ere.” Și a avut mare dreptate, deși nimeni nu bănuia ce avea să se întâmple în partea secundă.

Schimbările efectuate în repriza secundă au avut cel mai bun efect pentru Real Madrid. Ceballos și Asensio au fost trimiși în teren de Ancelotti, în timp ce gazdele nu au mai putut conta pe fundașul de fier Foyth, care a cerut schimbarea după ce s-a accidentat. Acest lucru avea să o coste mult pe Villarreal.

Mai întâi, Vinicius a înscris după un triunghi frumos de pase reușit de madrileni, pasa decisivă fiind oferită de proaspăt intratul Ceballos.

După 12 minute, tot un brazilian, fundașul Militao, a împins în plasa un balon respins în față de portarul după o lovitură puternică de cap a lui Benzema.

Au fost cele mai bune minute pentru Real, care avea să reușească și golul victoriei în minutul 85 prin Ceballos, care a înscris grație unui efort admirabil arătat de Asensio, pasatorul decisiv.

Villarreal rămâne cu un gust amar după ce nu a reușit să păstreze rezultatul de 2-0, în timp ce Real Madrid își continuă drumul spre sferturile Copa del Rey.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Dani Ceballos (Real Madrid)