Remiză spectaculoasă între Chindia și U Cluj. Dâmbovițenii au egalat în prelungiri

Reușita lui Thiam candidează la golul etapei
Reușita lui Thiam candidează la golul etapeiProfimedia
Chindia Târgoviște și Universitatea Cluj a terminat la egalitate 2-2 meciul din etapa a 26-a a Superligii.

Universitatea Cluj a început partida cu mai multe modificări în primul 11. Sabău a renunțat la sistemul 3-4-3, pentru a face loc noii achiziții Dan Nistor într-un 4-3-1-2, în care fostul tricolor a preluat rolul de coordonator. De asemenea, Chipciu a fost mutat fundaș stânga, iar Martici, noul venit de la Craiova, a fost trimis pe banda dreapta.

De partea cealaltă, Chindia a operat o singură modificare față de meciul de la Sf. Gheorghe, Chamed luându-i locul lui Vorobjovas.

Chindia - U Cluj
Chindia - U ClujFlashscore

Clujenii au condus cu 2-0 până în minutul 64 și au fost egalați la ultima fază de joc.

”Studenții” au deschis scorul încă din minutul 20, când Gomez l-a întors pe Bodor și a șutat perfect în colțul lung, dar tușierul a ridicat fanionul. Cooper, de la gazde, a fost și el foarte aproape de gol, dar reluarea acestuia a trecut milimetric pe lângă bara lui Gorcea. În finalul primei reprize, Thiam a reușit o super-fază, în care a înșiruit patru jucători dâmbovițeni și a șutat spectaculos în plasa lui Cabuz.

Repriza a doua a început exact cum s-a terminat precedenta, cu U Cluj marcând spectaculos prin Gomes, în minutul 52, cu o reluare din foarfecă. Gazdele au revenit în joc după zece minute prin Neguț, din penalty, și au început să pună presiune tot mai mare pe poarta lui Gorcea. În minutul 77, șutul lui Șerban a fost scos de sub bară de portarul clujean, iar peste trei minute reluarea cu capul a lui Popa a lovit transversala.

În prelungiri, echipa lui Toni Petrea a jucat ”all in”, Buș trimițându-i primul avertisment lui Gorcea, pentru ca inevitabilul să se producă și Boldor să egaleze cu o reluare din fața porții.

Statistica meciului
Statistica meciuluiFlashscore

Chindia rămâne neînvinsă în acest an, marcând câte două goluri în ultimele patru meciuri, în timp ce pe U Cluj rezultatul nu o ajută foarte mult, însă prestația a fost una care să le dea speranțe.