Qatar Data: Franța și Anglia și-au arătat clasa și pregătesc un sfert de finală de ne lasă gura apăProfimedia
În cea de-a doua zi a meciurilor din optimi au intrat în acțiune campioana en-titre, Franța, precum și una dintre favoritele tradiționale ale oricărui eveniment fotbalistic major - Anglia. Să vedem cum s-au descurcat ambele cu Qatar Data.

Qatar data
Flashscore Stats Perform

O piatră de hotar în fotbalul francez urma să fie depășită: Hugo Lloris urma să joace cel de-al 142-lea meci al său pentru echipa națională și al 17-lea la Cupa Mondială. Lloris a contribuit la continuarea parcursului Franței la acest turneu cu o paradă în prima repriză a meciului cu Polonia, la șutul lui Zielinski. Francezii au deschis scorul în prima repriză și au obținut o victorie confortabilă cu 3-1.

Să începem cu o privire asupra golurilor așteptate (xG). Puteți vedea că, după un început mai bun al francezilor, polonezii au preluat inițiativa, iar în minutul 38, Zielinski a avut acea ocazie uriașă. Francezii au marcat apoi trei goluri, dar polonezii au terminat totuși meciul cu o valoare a xG-ului mai mare datorită unui penalty în final.

France Poland xG
France Poland xGOpta by Stats Perform

Cel mai bun marcator al echipei naționale a Franței este acum Olivier Giroud. El a marcat al 52-lea gol al său pentru echipa națională, depășindu-l Thiery Henry. Din heatmap-ul lui Giroud, se poate observa că polonezii au jucat inteligent împotriva atacantului francez, care și-a petrecut cea mai mare parte a timpului în partea dreaptă a mijlocului terenului, departe de careu. Asta până ce o neatenție în defensiva poloneză i-a lăsat spațiu pentru a marca.

Giroud heatmap
Giroud heatmapOpta by Stats Perform

Dacă există un lucru care nu ar trebui pus la îndoială, este acela că Giroud va fi înlocuit într-o zi de Kylian Mbappé în clasamentul golgheterilor echipei naționale a Franței. El a marcat două goluri în această zi și a ajuns la un total de nouă goluri la Cupa Mondială, depășindu-l pe Pelé. Și celelalte statistici ale lui Mbappé din meciul cu Polonia demonstrează, fără surpriză, că este omul cheie al echipei franceze.

Mbappe stats
Mbappe statsOpta by Stats Perform

Fundașul dreapta polonez Matty Cash a avut o zi interesantă, după cum se poate vedea pe harta sa termică. Mișcarea sa de-a lungul liniei laterale a fost departe de a se limita la munca defensivă, deoarece a reușit, în continuare, să trimită centrări periculoase, în careu, de pe flancul său. Pe de altă parte, chiar și cu această abordare îndrăzneață, Mbappé a avut mai mult spațiu pentru a pedepsi apărarea poloneză de pe partea lui Cash și francezul a fost cel care a râs la final, iar Polonia a fost eliminată de la Cupa Mondială.

Matty Cash heatmap
Matty Cash heatmapOpta by Stats Perform

Anglia a destrămat meciul cu Senegal în zece minute, în finalul primei reprize. În mod ironic, campioana AFCON a avut cele mai bune ocazii până atunci, dar golurile lui Jordan Henderson și Harry Kane au dat Angliei controlul. Henderson a devenit cel mai vârstnic marcator al Angliei la o Cupă Mondială din 1958 încoace.

Să începem prin a analiza dinamica meciului. Din el putem vedea că, cu câteva momente înainte de a se înscrie golurile, Leii din Teranga au avut cea mai bună posesie în primele 45 de minute. În a doua repriză, însă, Anglia a controlat în cea mai mare parte a ei.

England Poland momentum
England Poland momentumOpta by Stats Perform

Jude Bellingham a oferit un assist la primul gol al Angliei și a avut un rol cheie la al doilea gol. La doar nouăsprezece ani, el a devenit cel mai tânăr fotbalist englez care dă o pasă de gol din istoria Cupei Mondiale.

Bellingham stats
Bellingham statsOpta by Stats Perform

Și, în cele din urmă, să vedem unde și-a plasat Anglia șuturile. Toate cele trei șuturi ale lor din suprafața de pedeapsă s-au încheiat cu goluri. Harry Kane, care a marcat chiar înainte de pauză, are acum unsprezece goluri la turneele majore. Acesta este cel mai mare număr de goluri marcate de un englez în istorie. Anglia are acum douăsprezece goluri la această Cupă Mondială, cele mai multe.

England shots on target
England shots on targetOpta by Stats Perform

Asta e tot pentru Qatar Data de astăzi. Puteți aștepta cu nerăbdare mai multe analize ale următoarelor două meciuri din optimi și ale viitorului sfert de finală dintre Anglia și Franța. Sperăm să aveți un început de săptămână strălucit.