Qatar Data: Coreea de Sud, echipa surpriză. Elveția se califică în mod dramatic

Qatar Data: Coreea de Sud, echipa surpriză. Elveția se califică în mod dramaticAFP
Povestea fazei grupelor de la Cupa Mondială din Qatar a avut parte de ultimul capitol dramatic, iar acum cunoaștem toate participantele din optimile de finală.
Qatar Data
Flashscore

Toată lumea era curioasă de revanșa memorabilului duel de la Cupa Mondială din 2010 dintre Ghana și Uruguay.

Africanii au început acest meci așa cum l-au încheiat pe cel de acum 12 ani, cu un penalty ratat.

Portarii au până acum un procent remarcabil de 42% din loviturile de pedeapsă parate în turneul din acest an.

Cele două goluri marcate de Uruguay în decurs de doar șase minute au decis în cele din urmă meciul, care s-a încheiat cu scorul de 2-0.

Ambele goluri au fost marcate de mijlocașul Giorgian de Arrascaeta, care a făcut un meci extraordinar și a devenit primul uruguayan din 1950 încoace care înscrie de două ori în prima repriză a unui meci de Cupa Mondială.

Statistică De Arrascaeta
Statistică De Arrascaeta Opta by Stats Perform

În ciuda scorului, a fost un meci foarte echilibrat din punct de vedere statistic, în care Uruguay a marcat în cele din urmă la această ediție a Cupei Mondiale, fiind singura țară din turneu care nu reușise încă să înscrie.

Statistică Ghana vs Uruguay
Statistică Ghana vs Uruguay Opta by Stats Perform

Echipa lui Diego Alonso a făcut tot ce i-a stat în putință pentru a se califica în optimile de finală, dar a avut nevoie de un mic ajutor și din partea Portugaliei.

Vezi aici rezultatele din meciul Ghana și Uruguay.

Portugalia a întâlnit Coreea de Sud cu cel mai tânăr 11 de start la o Cupă Mondială din 1966 încoace, la ultimul meci al legendarului Eusebio la acest turneu.

Este posibil ca echipa construită în jurul lui Cristiano Ronaldo să fi plătit prețul acestei lipse de experiență, deoarece nu a reușit să păstreze avantajul, iar Coreea de Sud a întors meciul în favoarea sa. Hwang Hee-Chan a marcat în prelungiri, după un pic de magie marca Son Heung-Min.

După cum puteți vedea mai jos, Son a reușit doar 13 pase în tot meciul, dar a păstrat-o pe cea mai bună pentru final. Patru dintre ultimele șapte goluri ale Coreei la Cupa Mondială au fost marcate în prelungiri, iar căpitanul a dus Coreea în optimi, unde nu a mai ajuns din 2010.

Statistică pase Son Heung-Min
Statistică pase Son Heung-MinOpta by Stats Perform

Portugalia a jucat tot meciul cu Pepe și Antonio Silva ca pereche de fundași centrali, primul fiind cel mai vârstnic apărător de la acest turneu, iar cel de-al doilea, cel mai tânăr din istorie. Când Pepe și-a făcut debutul în fotbalul profesionist, Silva nici măcar nu se născuse încă.

Pepe - Silva
Pepe - SilvaOpta by Stats Perform

Vezi aici rezultatele din meciul Coreea de Sud și Portugalia.

Cel mai spectaculos duel al zilei din punct de vedere al golurilor a fost cel dintre Elveția și Serbia. A fost 2-2 la pauză și pentru prima dată la o Cupă Mondială din 1998 încoace, ambele echipe au marcat cel puțin două goluri în prima repriză.

Xherdan Shaqiri, din Elveția, a devenit al treilea jucător care a marcat la toate cele trei ultime trei Cupe Mondiale. Cât despre ceilalți doi jucători, ei bine, cred că puteți ghici cine sunt. Golul lui Remo Freuler din minutul 48 a dus echipa în avantaj și a asigurat victoria elvețienilor, care trec astfel în optimile de finală.

Eșecul echipei sârbe la acest turneu, care a terminat pe ultimul loc în grupă cu un singur punct, a fost cauzat în mare parte de performanțele defensive foarte slabe.

În ciuda faptului că portarul Vanja Milinkovic-Savic a reușit 16 parade în turneu, Serbia a primit 8 goluri în 3 meciuri. Doar Costa Rica a încasat mai mult.

Vezi aici rezultatele din meciul Serbia și Elveția.

Brazilia a făcut nouă schimbări în echipa de start față de ultimul meci disputat, inclusiv Dani Alves, în vârstă de 39 de ani, care a devenit cel mai în vârstă jucător care a jucat vreodată pentru Brazilia la o Cupă Mondială.

Un singur gol a fost marcat în acest meci și a venit chiar la final, grație căpitanului camerunez Vincent Aboubakar, care a primit apoi al doilea galben pentru că și-a scos tricoul în semn de sărbătoare.

El a devenit primul jucător din 2006 încoace care a marcat într-un meci și apoi a fost eliminat. Ultimul jucător care a făcut acest lucru a fost Zinedine Zidane.

Brazilia a pierdut astfel în faza grupelor pentru prima dată din 1998 încoace, deși a dominat meciul și a înregistrat peste 2 goluri așteptate. Înfrângerea lor înseamnă, de asemenea, că nicio echipă din Qatar nu a reușit o fază perfectă a grupelor, cu trei victorii din trei.

Cameroon - Brazil xG Grafic
Cameroon - Brazil xG GraficOpta by Stats Perform

Vezi aici rezultatele din meciul Camerun și Brazilia.

Așadar, predicția curajoasă a lui Samuel Eto'o de dinaintea turneului, conform căreia Camerun va întâlni Marocul în finală, din păcate nu se va întâmpla, dar Cupa Mondială va continua.

Multe dintre favoritele de dinaintea turneului sunt încă în joc și există și câteva surprize, iar drama abia acum începe.