Sud-coreenii, în lacrimi după victoria dramatică a echipei naționale

Sud-coreenii, în lacrimi după victoria dramatică a echipei naționaleAFP
Sud-coreenii au ieșit pe străzi, bucurându-se la temperaturi sub zero grade Celsius, după victoria echipei lor naționale în fața Portugaliei, care le-a permis calificarea în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal.

Aproximativ 8.000 de suporteri s-au adunat în Piața Gwanghwamun din centrul Seulului, în ciuda frigului de afară.

Coreea a început meciul pe locul al treilea dintre cele patru echipe din Grupa H și risca să se întoarcă din Qatar, deoarece până în minutul 90 a fost la egalitate, 1-1, cu Portugalia, o mare putere deja calificată, până când Hwang Hee-chan de la Wolverhampton Wanderers a marcat în timpul adițional pentru victorie.

Echipa și fanii de acasă au trebuit să aștepte apoi 10 minute chinuitoare pentru a afla că vor merge mai departe, după ce Uruguay a învins Ghana, dar a fost eliminată din turneu din cauza golaverajului.

"M-am simțit absolut încântat. Am avut un car de emoții la intrarea în prelungiri, iar Sonny alerga ca un nebun", a declarat Lee Tae-woo, referindu-se la atacantul de la Tottenham Hotspur, după ce a urmărit meciul cu prietenii.

Mulți pe rețelele de socializare au distribuit interviul lui Son, în care acesta a spus printre lacrimi că nu a avut o prestație bună, mulțumindu-le colegilor săi de echipă pentru victoria dramatică.

Son a postat fotografii cu echipa sărbătorind victoria, comentând pe Instagram: "Noi nu am renunțat și voi nu ați renunțat la noi. Te iubesc, Coreea". Acesta a obținut peste 3 milioane de "like-uri".

"A fost sfâșietor să-l văd plângând și cerându-și scuze pentru prestația sa, deși s-a descurcat excelent chiar și cu accidentările pe care le-a îndurat", a declarat Kim Hyun-joo, o rezidentă din Seul, care a spus că nu era familiarizată cu fotbalul, dar că s-a bucurat de meci.

Președintele Yoon Suk-yeol a felicitat echipa pe Facebook, spunând că speră ca jucătorii să își demonstreze potențialul și să se bucure de turneu.

Luni joacă împotriva Braziliei, de cinci ori campioană mondială și vor căuta să facă o nouă surpriză.

Pe Twitter-ul sud-coreean a fost în trending termenul "Ghana chocolate", referindu-se la un brand al companiei Lotte Confectionery Co Ltd, cu sediul la Seul, care folosește boabe de cacao din Ghana. Unii fani coreeni au apreciat echipa africană pentru că a făcut tot ce a putut până în ultimul minut.

"Nu voi mânca altă ciocolată decât cea din Ghana până când voi muri", a scris o persoană pe Twitter.