PSG câștigă cu 4-3, după ce a fost condusă de două ori. Messi, Neymar și Mbappe au marcat

Messi a marcat un gol și a dat o pasă de gol
Messi a marcat un gol și a dat o pasă de golAFP
PSG s-a impus în meciul de pe teren propriu cu Troyes deși a fost condusă de două ori.

Parizienii rămân neînvinși în acest sezon competițional și își mențin avansul de 5 puncte din fața ocupantei locului secund, Lens, care a câștigat meciul cu Touluse disputat vineri, scor 3-0.

Jucătorii lui Christophe Galtier s-au văzut conduși încă din minutul 3, după ce Mama Balde a înscris cu un voleu din apropierea punctului de la 11 metri. Rezultatul pauzei a fost stabilit în minutul 24, când Carlos Soler a marcat din pasa lui Neymar

La 7 minute după pauză (52), Balde a ieșit din nou la rampă și l-a învins pe Donnaruma cu un șut la colțul lung. După doar trei minute (55) Messi a reușit să restabilească egalarea cu un șut spectaculos de la circa 25 de metri. În minutul 62, Messi îl angajează pe Neymar, care o aduce pentru prima dată pe PSG în avantaj. Carlos Soler a contribuit și la al patru gol, spaniolul obținând un penalty după ce a fost faultat în careu de Gauthier Gallon. Kylian Mbappe și-a asumat responsabilitatea și a transformat lovitura de pedeapsă. Scorul final a fost stabilit de Ante Palaversa, care a reușit să reducă din diferență în minutul 88.

Trio-ul format din Messi, Neymar și Mbappe a reușit să marcheze 43 de goluri în acest sezon.

Pentru următorul meci PSG se va deplasa la Torino, acolo unde o va întâlni pe Juventus. Chiar dacă și-au asigurat deja calificarea din grupele Champions League, parizienii au nevoie de o victorie pentru a fi siguri că termină grupa pe primul loc, în fața portughezilor de la Benfica. De cealaltă parte, Juventus este eliminată, însă are nevoie de puncte pentru a-și putea continua parcursul european în Europa League.