Prima victorie a anului pentru David Popovic. Românul a câștigat aurul la 200 m

Prima victorie a anului pentru David Popovic. Românul a câștigar aurul la 200 m
Prima victorie a anului pentru David Popovic. Românul a câștigar aurul la 200 mAFP
Înotătorul român David Popovici, 19 ani, a câștigat, sâmbătă, 27 ianuarie, proba de 200 de metri liber, la EuroMeet, un important concurs de natație care se desfășoară în Luxemburg.

Sâmbătă dimineață, David Popovici a dominat calificările la 200 de metri liber și s-a calificat în finală cu cel mai bun timp, 1:48.17.

Apoi, campionul de la CS Dinamo a terminat detașat cursa cu timpul de 1:46.19.

El a fost urmat de sârbul Velimir Stepanovici (1:47.84) și de francezul Hadrien Salvan (1:48.82).

Anterior, Popovici evoluase și în calificările probei de 50 de metri liber, însă a ratat calificarea în finală.

Popovici a mai încheiat pe locul 8 la 50 de metri fluture.

David va concura duminică în proba de 100 de metri liber, unde are o nouă șansă la medalie.

David sacrifică Mondialele pentru Olimpiadă

David Popovici nu va participa la Campionatele Mondiale de la Doha, din luna februarie, deoarece vrea să se pregătească pentru Jocurile Olimpice.

Deținător al recordului mondial în proba de 100 de metri liber, el a luat decizia împreună cu echipa sa să nu se deplaseze la  întrecerea care se desfășoară între 11 și 18 februarie.

Dublu campion mondial în 2022 la 100 și 200 metri liber, românul s-a clasat pe locul 4 la 200 m liber și 6 la 100 m liber la ediția din 2023, care a avut loc la Fukuoka în Japonia.

De altfel, foarte mulți înotători de top au decis să nu ia parte la întrecerea mondială de la Doha.

Printre ei se numără australianul Kyle Chalmers și americanul Caeleb Dressel.