David Popovici promite că își va lua revanșa în fața rivalilor săi

David Popovici
David Popovici Profimedia
Înotătorul român a câștigat medalia de bronz în proba de 100 m liber din cadrul Campionatelor Europene în bazin scurt de la Otopeni.

David Popovici a fost învins clar de francezul Maxime Grousset și argentinianul Alessandro Miressi și a recunoscut că cei doi sunt mai buni ca el în acest moment.

El a promis, însă, că vor urma multe lupte directe între ei și a spus că abia așteaptă să-i înfrunte din nou în marile competiții.

Finish de mare campion la 100 m

David Popovici a progresat treptat la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni.

După ce s-a clasat pe locul 4 în finala de 200 metri liber, el a avut o prestație mult mai bună la 100 metri liber și a cucerit medalia de bronz.

Calificat în finală cu al 7-lea timp, Popovici a început slab cursa pentru medalii și a întors ultimul după 25 de metri, iar la ultima întoarcere era al 7-lea.

Pe ultimii 25 de metri, românul a înotat fantastic și a reușit să atingă al 3-lea peretele cu un timp de 46,05 secunde, devansându-l cu doar două sutimi pe britanicul Matthew Richards, campionul de la 200 m liber.

Aurul i-a revenit francezului Maxime Grousset cu 45,46 secunde, iar argintul italianului Alessandoro Miressi 45,51 secunde.

La finalul cursei, Popovici a recunoscut că cei doi sportivi care l-au învins sunt mai buni ca el în acest moment, dar a subliniat că vor urma multe alte concursuri în care își va putea lua revanșa.

"Au fost multe valuri. Asta râdeam şi cu câţiva înotători. Cu cel englez şi cu portughezul. Au fost valuri, dar a fost frumos. A fost o cursă rapidă şi mă bucur că am reuşit să urc pe podium. E tot ceea ce s-a putut astăzi şi în continuare italianul şi francezul sunt mai buni decât mine. Ei m-au bătut şi la Campionatul Mondial în bazin scurt. Dar din fericire o să mai fie o mulţime de concursuri şi de abia aştept să fiu acolo, în faţa lor, când va veni vremea", a spus Popovici, citat de as.ro.

Popovici a adăugat că nu a fost dezamăgit de ratarea unei medalii la 200 m liber, probă la care a cucerit aurul în urmă cu doi ani, la Kazan.

Chiar dacă nu am reuşit să ating podiumul, am reuşit să am un timp foarte bun de care am fost mulţumit. Ăsta e sportul, uneori câştigi, alteori înveţi!".

Românul nu a mai reușit performanțele din 2022, când a devenit dublu campion mondial și european în bazin olimpic.

Totuși competițiile în bazin scurt nu sunt specialitatea lui David Popvici, astfel că locul 3 obținut la 100 m liber poate fi considerat un succes.

Marile obiective ale starului nostru sunt legate de întrecerile în bazin de 50 de metri, iar pe primul plan pentru viitorul apropiat sunt Jocurile Olimpice de la Paris din vara anului viitor.