Polo masculin: CSM Oradea a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor

CSM Oradea își va continua parcursul continental în optimile de finală ale LEN Euro CupAgerpres
CSM Oradea a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor la polo pe apă masculin după ce a fost învinsă de echipa croată VK Jadran Split cu scorul de 12-11 (5-1, 2-3, 2-3, 3-4), sâmbătă, în Bazinul Olimpic ''Ioan Alexandrescu'', în manșa secundă din turul al treilea preliminar al competiției.

După primul sfert al meciului de la Oradea, vicecampioana României era condusă cu 5-1. În tur croații se impuseseră cu 9-3, iar soarta calificării era deja decisă. Orădenii au reușit să câștige la limită următoarele trei sferturi, însă nu au renunțat să întoarcă rezultatul de pe tabelă.

Pentru echipa antrenată de Ciprian Cîmpianu și Christian Sandor au marcat Silvian Colodrovschi (3 goluri), Mateja Aasanovic (2), Tiberiu Negrean (2), Istvan-Janos Szabo (2), Vlad Dragomirescu și Flavius Nichita Ilisie.

CSM Oradea își va continua parcursul continental în optimile de finală ale LEN Euro Cup, fază în care este calificată și CSA Steaua București.