Petrolul devine lider în play-out după o victorie obținută cu UTA în ultimele minute

Petrolul se impune cu 1-0 în fața lui UTA, cu un gol înscris pe final de partidăAgerpres
FC Petrolul a învins-o la limită pe teren propriu pe UTA Arad, scor 1-0, în prima etapă din play-out-ul Superligii.

Statistici FC Petrolul - UTA Arad 1-0

Petrolul este pentru moment liderul din play-out, cu 21 de puncte, în urma jocului cu UTA. Partida nu a fost una spectaculoasă, întrucât ocaziile de ambele porți au lipsit în ambele reprize. Cele două formații au trimis în total 8 șuturi pe spațiul porții, însă de cele mai multe ori lipsite de precizie și vlagă.

Ivorianul Seniko Doua a adus bucuria lupilor în minutul 89, marcând totodată și singura execuție frumoasă din această partidă.

UTA a ratat o ocazie imensă de a egala la ultima fază. Portarul Vâlceanu a avut o intervenție de zile mari la voleu trimis de Willie Barbosa, aflat într-o poziție foarte bună.

Arădenii rămân pe locul 15, la 3 puncte în fața ultimei clasate, CS Mioveni.