Petrescu a răbufnit la finalul partidei cu U. ”Băi, dar xenofobie, rasism, nu mai e nimic aici?”

Petrescu a arătat patru degete propriilor suporteri
Petrescu a arătat patru degete propriilor suporteriProfimedia
CFR Cluj a învins cu 4-0 pe Universitatea în derby-ul ultimei etape din sezonul regular.

Gazdele au punctat de trei ori până la pauză, prin reușitele lui Janga și Manea, ambele din penalty, și Krasniqi, atacantul din Kosovo ratând și un penalty în repriza secundă. Scorul finalul a fost stabilit de Birligea în prelungirile jocului.

La finalul partidei, Dan Petrescu a arătat patru degete spre propria galerie în drumul spre vestiare, și și-a motivat gestul la conferința de presă de după meci.

”La cât sunt de înjurat sunt, pot să fac și eu ceva, am liber, la câte m...primesc, măcar patru degete să arăt și eu. Atât îmi permit și eu, dacă zic ceva sunt certat, dacă fac ceva sunt criticat, primesc m... peste tot! L-am întrebat pe al patrulea arbitru: 'băi, dar xenofobie, rasism, nu mai e nimic aici?' mă înjură toți, peste tot.

Măcar patru, am arătat măcar patru, fanilor mei, să înțeleagă și ei, măcar atât, am refulat și eu puțin la cât de înjurat sunt la mine acasă, aici, să fiu înjurat așa, vi se pare normal? Așa trebuie întrerupt meciul și la mine, când mă înjură.

Și la Cristina Neagu s-a plâns, eu sunt înjurat de 6 ani aici non-stop peste tot, dacă m-aș fi plâns ce aș fi fost? Ce-mi fac mie toți. Mie tot stadionul, nu doar 30 de spectatori, cât s-au luat de ea. Normal, să întrerupă și să oprească, eu sunt nimeni?

Am scos românii în stradă ca jucător și ca antrenor am făcut rezultate. Și să mă înjure toată lumea așa. Unde e respectul pentru o legendă? Unde? Zero! În România e zero! Asta este realitatea, dacă vă place sau nu, vin la mine acasă și mă înjură tot stadionul. Și eu să tac din din gură? Nu ai mei m-au înjurat, ceilalți”, a declarat antrenorul CFR-ului.