CFR beneficiază de trei penalty-uri și se impune fără probleme în derby-ul Clujului

CFR s-a impus fără probleme în derby-ul Clujului cu Universitatea
CFR s-a impus fără probleme în derby-ul Clujului cu UniversitateaSuperLiga
CFR s-a impus fără probleme în fața rivalei Universitatea, în ultima etapă a sezonului regulat.

CFR Cluj - U Cluj 4-0

Echipa lui Dan Petrescu a marcat de trei ori în decurs de 18 minute și a decis soarta partidei încă din prima repriză. CFR a deschis scorul prin Janga, care a transformat un penalty în minutul 25. Șapte minute mai târziu, Krasniqi a finalizat spectaculos cu călcâiul și a dublat avantajul gazdelor. În minutul 42, CFR a mai beneficiat de un penalty, în urma consultării VAR. Cristian Manea a executat de această dată și a dus scorul la 3-0.

În minutul 80, CFR a primit al treilea penalty, tot după consultarea VAR. Krasniqi și-a asumat responsabilitatea, însă șutul acestuia a fost parat de Gorcea. Scorul final a fost stabilit în al patrulea minut de prelungiri, când Birligea a finalizat din prima centrarea lui Braun.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

În cadrul partidei de pe stadion dr. Constantin Rădulescu a avut loc și debutul juniorului Alexandru Bota, care a bifat primele minute în Superligă la doar 14 ani.

În urma acestui rezultat, Universitatea Cluj a terminat sezonul regulat pe locul 10, cu 34 de puncte. CFR Cluj s-a clasat pe locul doi, cu 63 de puncte, unul mai puțin ca liderul Farul Constanța.

Punctajul echipelor calificate în play-off

Farul Constanța - 32 pct

CFR Cluj - 32 pct

FCSB - 29 pct

Universitatea Craiova - 27 pct

Rapid București - 26 pct

Ultima echipă calificată în play-off se va decide joi, atunci când are loc partida Sepsi OSK - FCU Craiova.