Olimpiu Moruțan, desemnat jucătorul etapei în Serie B

Olimpiu Moruțan (23 ani) are 3 goluri înscrise și 2 pase decisive în 11 partide
Olimpiu Moruțan (23 ani) are 3 goluri înscrise și 2 pase decisive în 11 partideProfimedia
Mijlocașul român a impresionat în ultima etapă din Serie B, în partida dintre Pisa și Cosenza.

Pisa, echipa la care evoluează mijlocașii români Olimpiu Moruțan, Marius Marin și fundașul Adrian Rus, a învins-o sâmbătă, pe teren propriu, pe Cosenza, scor 3-1, în cadrul etapei a 12-a din Serie B.

Moruțan a înscris 2 goluri pentru Pisa

Olimpiu Moruțan și Marius Marin au început meciul ca titulari, în timp ce antrenorul Luca D'Angelo l-a lăsat pe bancă pe Adrian Rus.

În minutul 12 al partidei, Moruțan a deschis scorul pentru Pisa. În minutele de prelungire ale primei reprize, Masucci a dus scorul la 2-0.

În a doua parte a meciului, Moruțan a reușit dubla (min. 62), scorul fiind 3-0. Spre finalul partidei, Cosenza a redus din diferență în minutul 82, prin D’Urso.

Jurnaliştii italieni de la Tuttomercatoweb l-au felicitat pe mijlocașul român, căruia i-au dat nota 8 pentru prestația din meciul din Serie B.

Moruțan, șanse mici să revină la Galatasaray

În vară, Galatasaray l-a împrumutat pe Moruțan la Pisa, în Serie B, considerând că mijlocașul ofensiv nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor. La finalul sezonului, Pisa l-ar putea cumpăra definitiv pe Moruțan de la turci.

Impresarul Ioan Becali speră ca Moruțan să se impună și să prindă chiar un transfer mai bun la vară, afirmând că jucătorul poate ajunge la o cotă de 5,5 milioane de euro pe piața transferurilor.

Pisa se află în acest moment pe locul 14 în Serie B.