Neymar s-a distrat cu apărarea lui Dan Petrescu la revenirea la PSG

Neymar la PSG
Neymar la PSGProfimedia
Neymar a înscris două goluri pentru Paris Saint-Germain în partida cu formația sud-coreeană Jeonbuk Hyundai Motors, antrenată de românul Dan Petrescu, la primul meci jucat de brazilian pentru PSG după aproape jumătate de an. PSG a învins cu 3-0 în meciul care a avut loc în cadrul turneului de pregătire din Japonia al francezilor.

Vedeta braziliană nu mai jucase din 19 februarie, de la meciul de campionat cu Lille (4-3), după o accidentare gravă la glezna dreaptă, pentru care a fost operat.

Neymar a revenit cu poftă de joc și de gol. A fost omul meciului cu două reușite și o pasă de gol. Brazilianul a marcat în minutele 40 și 83 și i-a servit pasa decisivă lui Asensio în minutul 88.

Italianul Marco Verratti, care, conform presei ar urma să părăsească echipa pariziană pentru Arabia Saudită, a fost și el titular în echipa antrenată de Luis Enrique.

La rândul său, sud-coreeanul Kang-in Lee, transferat în iulie de PSG, dar accidentat la o coapsă în primul amical din presezon, s-a aflat pe banca de rezerve.

În minutul 40, Neymar a ridiculizat apărarea lui Dan Petrescu.

Înaintea acestui succes PSG a fost învinsă marți de Inter Milano cu 2-1, într-o partidă amicală disputată la Tokyo, pe Stadionul Olimpic.

PSG a mai pierdut cu 2-3 în fața japonezilor de la Cerezo Osaka și a remizat (0-0) cu echipa lui Cristiano Ronaldo, Al-Nassr.