Neymar a doborît recordul lui Pele și devine cel mai bun marcator din istorie al BrazilieiProfimedia
Atacantul a reușit două goluri, iar Brazilia a zdrobit Bolivia cu 5-1 în preliminariile Cupei Mondiale 2026

Recordul legendarului Pele a fost în sfârșit depășit. Cine altcineva decât Neymar putea realiza această performanță? Atacantul atât de iubit și de detestat în acelați timp a devenit cel mai bun marcator din toate timpurile al Braziliei. Neymar a înscris de două ori în repriza a doua, în victoria cu 5-1 în fața Boliviei, vineri, în preliminariile Cupei Mondiale 2026 din America de Sud.

Atacantul în vârstă de 31 de ani a intrat în meci la egalitate cu Pele, cu 77 de goluri pentru Națională, și a avut o ocazie să depășească recordul legendei în minutul 17, când Brazilia a primit un penalty, pe care însă l-a ratat.

Șapte minute mai târziu, Brazilia a trecut în avantaj, când Rodrygo a înscris după ce un șut al lui Raphinha respins de Viscarra.

Brazilia și-a dublat avantajul imediat după pauză, prin Raphinha. Neymar a contribuit la golul al treilea al Braziliei, cu o pasă inteligentă apoi a decis că e momentul să intre în istorie: a înscris al 78-lea său gol pentru țara sa - ridicând mâinile și privirea către cer, într-un moment simbolic. A reușit această performanță dupa 125 de meciuri pentru Brazilia.

Dar Neymar a avut timp să își sărbătorească recordul cu încă un gol după o centrare venită de la  Raphinha, completând astfel o seară memorabilă.

Fostul atacant al Barcelonei, în vârstă de 31 de ani, s-a transferat recent de la Paris Saint-Germain la clubul Al Hilal din Arabia Saudită.

Pele, care a murit în decembrie la vârsta de 82 de ani, a marcat 77 de goluri pentru Brazilia în 92 de apariții între 1957 și 1971.

Victoria a fost startul perfect pentru noul selecționer Fernando Diniz, care l-a înlocuit pe predecesorul Tite în urma eliminării Selecao din sferturile de finală ale Cupei Mondiale de anul trecut.

Diniz i-a adus un omagiu lui Neymar, al cărui rol în echipă a fost analizat cu atenție.

"Mulți nu știau ce va veni să facă, iar el a venit să facă ceea ce a făcut: să se distreze, să marcheze două goluri și să doboare recordul", a spus el.

"Este un idol foarte mare, oamenii trebuie să îl recunoască și să îl accepte", a adăugat el.