NBA: Miami Heat revine și câștigă cu Suns. Atlanta se impune în Milwaukee

Miami Heat s-a impus la limită în fața celor de la Phoenix Suns
Miami Heat s-a impus la limită în fața celor de la Phoenix SunsProfimedia
Bam Adebayo a marcat 14 din cele 30 de puncte ale sale (record personal în acest sezon) în sfertul patru, ajutând echipa gazdă Miami Heat să se revanșeze și să obțină o victorie cu 113-112 în fața lui Phoenix Suns.

Devin Booker, care a fost cel mai bun marcator al lui Suns cu 25 de puncte, a ratat două aruncări care ar fi putut câștiga meciul în ultimele 6,2 secunde. Prima aruncare a fost blocată de Jimmy Butler. Booker a recuperat mingea și a ratat o aruncare disperată de 3 puncte în ultima secundă a partidei.

Adebayo a marcat ultimele puncte ale meciului din aruncări libere, cu 35 de secunde înainte de final. Butler a terminat partida cu o dublă-dublă pentru a doua oară în trei meciuri, reușind 16 puncte și 13 recuperări pentru Miami.

Deandre Ayton, de la Suns, a reușit și el o dublă-dublă, înregistrând 16 puncte și 12 recuperări. Duane Washington Jr a marcat 21 de puncte, cele mai multe dintre rezervele lui Phoenix. El a fost urmat de Damion Lee, cu 14 puncte.

Atlanta pune capăt seriei negre din Milwaukee

De'Andre Hunter a marcat cele mai multe puncte ale sale din acest sezon (24) și a ajutat Atlanta să pună capăt unei serii de nouă înfrângeri consecutive în Milwaukee (121-106).

A fost a doua oară când ”Vulturii” au învins Milwaukee în acest sezon, care a înregistrat astfel și prima înfrângere pe teren propriu. Două dintre cele trei înfrângeri ale lui Milwaukee în acest sezon au venit împotriva Atlantei.

Hunter a reușit două aruncări de 3 puncte și a avut un procentaj de 100% de la linia de libere, iar Trae Young a adăugat 21 de puncte și nouă pase decisive. Clint Capela a adăugat 19 puncte și 10 recuperări.

Milwaukee a fost condusă de Giannis Antetokounmpo, care a avut 27 de puncte - 11 dintre ele la linia de libere - și opt recuperări.

Clippers câștigă detașat pe terenul ”Rachetelor” din Houston

Paul George a marcat 22 de puncte, Reggie Jackson a adăugat 17, iar Los Angeles s-a impus lejer în deplasarea din Houston (122-106).

Jalen Green a fost cel mai bun marcator al partidei, reușind 25 de puncte pentru Rockets, alături de șapte pase decisive și șase recuperări. Nu a fost suficient, însă, pentru a pune ”Rachetele” pe o traiectorie câștigătoare, Houston având o partidă marcată de greșeli individuale și de aruncări din poziții dificile.

Clippers a transformat 11 din greșelile adversarilor în 16 puncte înainte de pauză, în timp ce Rockets au ratat 10 din 13 aruncări de 3 puncte.

După ce rezervele Norman Powell (17 puncte) și Terance Mann (14 puncte) au marcat succesiv cu puțin mai puțin de opt minute înainte de finalul meciului, Clippers și-a mărit avantajul la 108-87 și și-a asigurat un final liniștit de partidă

În alte partide disputate în NBA, campionii de la Golden State Warriors au forțat San Antonio să capituleze încă de la pauză. ”Războinicii” au intrat la vestiare cu 16 puncte avantaj, iar după sfertul trei diferența aproape că s-a dublat (31p). Jordan Poole a înregistrat un nou record personal în acest sezon, contribuind cu 36 de puncte la victoria lui Golden State (132-95).

Charlotte Hornets a pus capăt unei serii de opt înfrângeri printr-un succes obținut pe terenul lui Orlando Magic (112-105), iar Boston Celtics s-a bazat pe Jayson Tatum (27p, 10 recuperări, trei recuperări și trei blocaje), pentru a obține o victorie muncită contra celor din Oklahoma City (126-122).

În fine, Toronto Raptors, după ce a pierdut șapte meciuri consecutive contra ”Pistoanelor” din Detroit, a reușit să se impună în deplasare cu 115-111, într-un meci în care formația canadiană a fost lipsită de mai mulți jucători de bază.