Naționala U21 a României a terminat la egalitate amicalul cu FC Argeș

O. Popescu a marcat dupa 36 de secunde
O. Popescu a marcat dupa 36 de secunde Profimedia
Naționala U21 a României a terminat la egalitate, 2-2, într-un meci amical jucat la Pitești cu FC Argeș.

Cele patru goluri ale partidei au fost înscrise de O. Popescu chiar în secunda 36 a partidei și Daniel Bîrligea (36), respectiv Julio Donisa (44, 53-pen).

Alexandru Ișfan, care a jucat pentru naționala de tineret împotriva echipei sale de club, a marcat în prelungiri, dar golul a fost anulat.

Antrenorul Emil Săndoi a folosit următoarea echipă: Gorcea (Gyenge, 46) – Sîrbu, Dican, Screciu (Cpt.), Dumitrescu – Baiaram (Ișfan, 34), Pop, Pitu – Miculescu, Bîrligea, Popescu.

Într-un alt amical jucat acum patru zile, România U21 a învins-o pe CSA Steaua, în Ghencea, cu 4-2.

Echipa lui Săndoi este calificată la Campionatul European de Tineret din vara anului viitor, găzduit de țara noastră împreună cu Georgia.

România a fost repartizată în Grupa B, alături de Spania, Croația și Grecia, și va juca toate meciurile de pe teren propiu pe stadionul Ghencea.

Tot astăzi, de la ora 20, națioanala U20 condusă de Daniel Pancu va juca un amical contra echipei similare a Poloniei, pe stadionul din Arad, după ce joi a fost învinsă de Italia cu 2-1.

”Făcând o comparație între meciul cu Germania și cel cu Italia, am făcut nu unul, ci zece pași înainte, chiar dacă rezultatele sunt oarecum identice, înfrângere la un gol diferență. În jocul cu Italia s-a văzut că putem rezista din punct de vedere fizic, atunci când grupul este alcătuit din jucători care au minute în campionat.

Ne așteaptă duelul cu Polonia, o selecționată U20 a unei țări calificate la Campionatul Mondial. Îmi doresc să fie un meci pe stilul meu, cum sunt eu ca antrenor, cum văd fotbalul, pentru că de multe ori am fost acuzat că sunt mult prea ofensiv. Fotbalul se joacă pe goluri, golurile atrag oamenii. Îmi doresc un joc în care să marcăm nu unul, ci mai multe goluri pentru că jucăm acasă”, a declarat Pancu înainte de meci.