Eurogolul lui De Bruyne o duce pe Manchester City pe primul loc în Premier League: ”City poate câștiga și fără Haaland”AFP
Manchester City ajunge pe primul loc în Premier League, după deplasarea de la Leicester. Elevii lui Pep Guardiola au reușit totodată să pună capăt unei serii nefavorabile, în care „cetățenii” nu înscriseseră în ultimele 3 meciuri din deplasare.

Absența norvegianului Erling Haaland nu a creat probleme pentru City în partida cu Leicester. Atacantul s-a accidentat chiar în meciul disputat împotriva fostei sale echipe, Borussia Dortmund, în grupele UEFA Champions League. O singură repriză a rezistat Haaland în teren pe Signal Iduna Park, imediat după pauză fiind schimbat de Pep Guardiola cu portughezul Bernardo Silva.

Manchester City fără Haaland, pe primul loc în Premier League

Pentru Leicester City, care se situează în ultimele 4 echipe în clasamentul Premier League, vestea a venit cum nu se poate mai bine, însă elevii lui Brendan Rodgers nu au reușit să profite de absența golgheterului din prima ligă engleză.

Manchester City a dominat clar partida de la Leicester, în primele 20 de minute ale jocului „vulpile” abia au reușit să atingă mingea.

Rodri și İlkay Gündoğan au fost primii care l-au pe portarul Danny Ward cu lovituri de cap, în timp ce Bernardo Silva și Kevin De Bruyne și-au încercat și ei norocul, dar portarul galez a fost pe fază la fiecare ocazie.

De partea cealaltă, Harvey Barnes, extrema stângă a lui Leicester, a fost cel mai periculos om pentru elevii lui Pep Guardiola.

De Bruyne, erou în partida cu Leicester

Imediat după pauză, mai exact în minutul 49, Kevin De Bruyne a reușit o bijuterie de gol în poarta „vulpilor”. Belgianul a executat perfect o lovitură liberă și i-a adus pe cetățeni în avantaj.

Gazdele au ieșit la joc și la câteva minute distanță de la golul lui De Bruyne, un alt belgian, Yuri Tielemans, a fost aproape să-l învingă pe Ederson cu un voleu superb, însă portarul brazilian a reușit să respingă cu vârful degetelor.

Leicester - Manchester City s-a încheiat cu scorul de 0-1. În urma acestui rezultat, cetățenii trec pe primul loc în Premier League, în timp ce vulpile sunt pe locul 17.

După partidă, Kevin De Bruyne a acordat un interviu jurnaliștilor de la BT Sport, cărora le-a declarat că „City a demonstrat că poate să învingă cu sau fără Haaland în teren”.

„A fost greu pentru noi, eram puțin obosiți. Ei (Leicester) nu au fost eficienți timp de 70 de minute, însă schimbările pe care le-au făcut au adus un plus în jocul lor. Nu am ținut mingea în jumătatea lor, dar tot am fi putut înscrie o secundă. Lovitura liberă a ieșit perfect, cu noroc a fost 1-0. Ederson a fost grozav, uneori vorbim doar despre distribuția lui, dar este un portar grozav și o dovedește asta în fiecare săptămână.”, a declarat mijlocașul belgian după încheierea partidei.