Napoli câștigă și se distanțează în Serie A. AC Milan, doar egal la codașa Cremonese

Napoli s-a distanța în fruntea clasamentului
Napoli s-a distanța în fruntea clasamentuluiProfimedia
Napoli și-a mărit avansul în fruntea clasamentului Serie A la opt puncte, marți, după ce a învins-o pe Empoli cu 2-0 și a obținut a zecea victorie consecutivă în campionat. Principala urmăritoare, AC Milan, a remizat 0-0, cu Cremonese

Lovitura de pedeapsă din minutul 69 a lui Hirving Lozano și o finalizare perfectă a lui Piotr Zielinski în finalul meciului a asigurat victoria lui Napoli în partida cu Empoli.

Napoli are acum un avans consistent înainte de ultimele meciuri din 2022 din acest weekend și speră la primul titlu de campionat în peste trei decenii.

"Drumul de parcurs este încă lung și există multe capcane. Trebuie să rămânem la el și să fim conștienți de importanța provocărilor care ne așteaptă", a declarat antrenorul Luciano Spalletti pentru DAZN.

Empoli, care a terminat în 10 oameni, Sebastiano Luperto primind al doilea cartonaș galben la scurt timp după golul lui Lozano, rămâne pe locul 14, la șapte puncte deasupra zonei de retrogradare.

Răzvan Marin a comis un penalty

Napoli a primit un penalty ușor după ce Răzvan Marin l-a faultat pe Victor Osimhen.

"Aș prefera să nu vorbesc despre penalty. Contactul nu a părut atât de evident încât să fie penalty, dar arbitrul a văzut așa și nu putem face nimic în privința asta", a declarat ulterior antrenorul lui Empoli, Paolo Zanetti.

Napoi - Empoli 2-0

Milan, egal cu codașa Cremonese

De la milanezi au lipsit vedetele suspendate Olivier Giroud și Theo Hernandez, dar și o serie de jucători accidentați.

Milan și-a creat ocazii, în special în prima repriză, dar a fost ținută oprită de înlocuitorul lui Ionuț Radu, Marco Carnesecchi.

Portarul Cremonesei, Carnesecchi, a avut parade impresionante la Divock Origi, Malick Thiaw și Junior Messias, în timp ce Ante Rebic a ratat o șansă uriașă de a o aduce pe Milan în avantaj în minutul 25, când a trimis cu capul milimetric pe lângă poartă.

Origi a avut un gol anulat pe bună dreptate pentru offside în minutul 57. Carnesecchi a mai avut o intervenție salvatoare și în fața Leao.

Cremonese - AC Milan 0-0

În weekend, în ultima etapă înainte de pauza cauzată de Cupa Mondială din Qatar, Napoli va juca acasă cu Udinese, în timp ce AC Milan primește vizita Fiorentinei.