Murphy ar putea sta pe tușă trei luni din cauza unei accidentări, spune Howe, managerul lui Newcastle

Murphy a fost adus ca înlocuitor în a doua repriză împotriva lui Arsenal, dar a suferit o altă luxație a umărului după aproximativ 15 minuteReuters
Extrema lui Newcastle United, Jacob Murphy (28 de ani), ar putea fi indisponibil timp de trei luni din cauza unei accidentări la umăr care necesită o operație, a declarat sâmbătă managerul Eddie Howe.

Cea a lui Murphy este cea mai recentă dintr-o lungă listă de accidentări la Newcastle, care au lăsat pe tușă jucători cheie, printre care Sven Botman, Alexander Isak, Harvey Barnes și Elliot Anderson.

Murphy, care a suferit o primă accidentare în timpul înfrângerii lui Newcastle cu 1-0 pe teren propriu cu Borussia Dortmund în Liga Campionilor luna trecută, a fost rezervă și a fost introdus de pe bancă  în repriza a doua împotriva lui Arsenal în Premier League sâmbătă, dar a suferit o altă luxație a umărului după aproximativ 15 minute.

Newcastle, a șasea în campionat, i-a provocat prima înfrângere lui Arsenal, cu o victorie cu 1-0 pe St James' Park, grație unui gol controversat în repriza a doua al lui Anthony Gordon, după o lungă analiză a arbitrului asistent video.

"Cu Jacob, am știut întotdeauna că există pericolul ca el să-și luxeze din nou umărul, dar a fost pregătit să-și asume riscul", a spus Howe. "Din păcate, l-am pierdut în timpul meciului și îl vom pierde acum pentru o operație.

"Este, evident, o lovitură uriașă. Nu sunt complet sigur cât timp va fi lipsi, dar probabil că va fi în jur de trei luni, cred."

O altă îngrijorare pentru Howe a fost accidentarea fundașului Dan Burn, care a căzut pe spate după o intrare puternică și nu a revenit pentru a doua repriză.

Burn a fost arătat mergând cu greu spre banca de rezerve și are "dureri mari în acest moment. Este îngrijorător pentru noi", a spus Howe.

Newcastle se deplasează marți la Dortmund în Liga Campionilor, înainte de a se confrunta cu Bournemouth în Premier League sâmbătă.