Meciul care încheie o eră. Victoria lui Arsenal a pus capăt moștenirii lui Wenger

Reiss Nelson a declanșat fiesta pe Emirates
Reiss Nelson a declanșat fiesta pe EmiratesAFP
Arsenal a reușit o victorie dramatică în fața celor de la Bournemouth și continuă să fie lider în Premier League, la cinci puncte în fața lui City.

Jucătorii lui Arteta au învins cu 3-2, golul victoriei fiind marcat în minutul 97 de Reiss Nelson, cu un șut magnific din afara careului.

Arsenal a fost condusă cu 2-0 în ultimele 30 de minute, prin golurile lui Billing (1) și Senesi (57), dar a reușit o egalare destul de rapidă prin Partey (62) și White (70).

Partida a fost decisă de inspirația lui Arteta, care i-a introdus după pauză pe White și Nelson, cei doi contribuind la golul de 2-2, Nelson fiind și omul care a adus sărbătoarea pe Emirated la ultima fază.

Dincolo de rezultat, partida cu Bournemouth a adus și o premieră pentru clubul londonez. A fost primul meci din ianuarie 1986 în care nu a existat niciun jucător în echipa de start care să fi jucat vreodată sub comanda lui Arsene Wenge, legendarul antrenor al ”tunarilor”.

Wenger i-a condus pe Gunners din 1996 până în 2018 și a avut un impact mai mare decât oricine altcineva în istoria clubului. ”Umbra” acestuia a planat asupra echipei și în ultimii cinci ani prin intermediul mai multor jucători aduși de francez.

Unul dintre ultimii ”mohicani” din era Wenger a fost Granit Xhaka, un fotbalist important în acest sezon pentru Mikel Arteta, dar care a fost păstrat rezervă în partida cu Bournemouth, locul său fiind luat de Vieira.

Cifrele lui Granit Xhaka din Premier League
Cifrele lui Granit Xhaka din Premier LeagueFlashscore

Totuși, Wenger și-a pus amprenta și asupra acestui meci tocmai prin intermediul nou-intratului Reiss Nelson, unul dintre ultimele talente pe care le-a adus la academia de tineret a clubului, și autorul golului victoriei.