Arsenal câștigă dramatic și își consolidează poziția de lider în Premier League

Odegaard, sărbătorind o victorie nesperată pentru tunari
Odegaard, sărbătorind o victorie nesperată pentru tunariAFP
Tottenham se împiedică la Wolves, Arsenal câștigă cu mari emoții pe Emirates, în timp ce City învinge în derby-ul cu Newcastle.

Manchester City - Newcastle 2-0

Jucătorii lui Guardiola au învins în derby-ul rundei prin reușitele lui Fodden și Silva, câte unul în fiecare repriză, și continuă să pună presiune pe Arsenal în lupta pentru titlu.

Statistica meciului
Statistica meciuluiOpta by Stats Perform

Arsenal - Bournemouth 3-2

Londonezii câștigă in-extremis un meci care se anunța mult mai facil, prin reușita lui Nelson din minutul 90+7, asta după ce oaspeții aveau 2-0 în minutul 57. Echipa lui Arteta rămâne pe primul loc, la cinci puncte în fața lui Manchester City.

Wolves - Tottenham 1-0

Tottenham nu reușește să confirme rezultatul bun obținut etapa trecută în derby-ul Londrei și rămâne în luptă deschisă cu Newcastle și Liverpool pentru ultimul loc de Champions League.

Chelsea - Leeds 1-0

Fofana reușește să rupă seria celor șase meciuri consecutive fără victorie pentru Chelsea, care mai păstrează totuși șanse teoretice pentru un loc de Cupă Europeană, în ciuda poziției surpinzătoare din clasament.

Aston Villa - Crystal Palace 1-0

Autogolul lui Andersen face diferența între cele două vecine de clasament, oaspeții evoluând aproape o jumătate de oră din meci cu un om mai puțin.

Brighton - West Ham 4-0

”Ciocănarii” au fost zdrobiți în deplasarea de la Brighton, dar nu e o tragedie, pentru că toate celelalte echipe implicate în lupta pentru evitarea retrogradării au pierdut și ele.