Mbappé o salvează din nou pe PSG

PSG, la un pas să facă egal cu Brest
PSG, la un pas să facă egal cu BrestAFP
Eliminată miercuri din optimile de finală ale Ligii Campionilor de către Bayern Munchen, PSG a evitat un nou eșec cu o victorie muncită la Brest, 2-1, grație unui gol marcat pe final de Kylian Mbappé (min. 90).

Înaintea golului decisiv al lui Mbappé, al 19-lea în Ligue 1 în acest sezon, spaniolul Carlos Soler i-a adus pe oaspeți în avantaj (36), iar Franck Honorat a egalat pentru Les Bretons la pauză ('43).

Cu această victorie, PSG și-a mărit avansul în fruntea Ligue 1 la 11 puncte față de a doua clasată, Marseille, care va încheia etapa a 27-a, duminică, pe terenul formației Strasbourg, locul 17.

"Oamenii pot spune că este o victorie mică, dar este o victorie la fel de mare. Nu a fost un meci perfect, dar am avut multe ocazii și nu ar fi trebuit să avem nevoie de acel gol din ultimul minut pentru a câștiga", a declarat antrenorul Parisului, Christophe Galtiers.

"Să venim aici și să câștigăm la trei zile după dezamăgirea de la Munchen a fost foarte important. Suntem în lupta pentru titlu. Evident că nu este cel mai favorabil context, dar victoria a fost cel mai important lucru", a adăugat el.

Carlos Soler a deschis scorul

Carlos Soler, unul dintre cei mai buni jucători ai lui Paris SG în prima repriză, a adus formația din capitală în avantaj.

Dar, așa cum a mai făcut-o și în alte ocazii în acest sezon, echipa lui Galtier a plătit pentru fragilitatea defensivă, primind golul egalizator chiar înainte de pauză.

După ce a recâștigat mingea în apropierea propriului careu, Perre Lees-Melou a scăpat de presiunea pariziană și i-a pasat lui Romain del Castillo, care a trimis o minge lungă în spatele fundașilor centrali ai lui PSG.

Franck Honorat l-a învins pe Sergio Ramos și a tras pe lângă Gianluigi Donnarumma ('43).

După pauză, PSG a pus presiune în încercarea de a înscrie al doilea gol, dar nici Lionel Messi (55) și nici Kylian Mbappé (62) nu au fost eficienți la cele două ocazii clare ale oaspeților, în debutul reprizei secunde.

Iar Bizot și-a revenit după eroarea care l-a costat primul gol, cu mai multe parade excelente pe finalul partidei.

Dar Brest a făcut greșeala de fi prea ambițioasă și a vrut să meargă la victorie, iar în cele din urmă, a căzut în fața parizienilor la un contraatac al lui Messi, încheiat cu un gol al lui Mbappé care l-a învins pe Bizot în situație de unu la unu (90).

"Există o oarecare frustrare, nu doar din cauza rezultatului, ci și din cauza modului în care s-a întâmplat", a recunoscut după meci antrenorul lui Brest, Eric Roy, care a evidențiat prestația echipei sale în repriza a doua.