Brest vs PSG. Primul meci al francezilor după eliminarea din Liga Campionilor

Lionel Messi nu a putut să o califice pe PSG în sferturile de finală ale Ligii CampionilorAFP
Brest, echipă aflată în dificultate în Ligue 1, primește sâmbătă seară, o echipă demoralizată, acesta fiind și primul meci al PSG-ului după ce a fost eliminată din Liga Campionilor de către Bayern Munchen.

Brest are nevoie de puncte dacă vrea să evite retrogradarea. Ei au obținut trei puncte valoroase cu o victorie cu 1-0 împotriva Strasbourg ultima dată, dar acest meci pare să fie o sarcină dificilă împotriva unei echipe PSG pe care nu au învins-o în niciuna dintre ultimele 24 întâlniri directe în toate competițiile!

Cele mai recente întâlniri
Cele mai recente întâlniriFlashscore

Această rundă este însoțită de 12 înfrângeri succesive, dar având în vedere că Brest a remizat acasă în acest sezon împotriva a patru dintre cele cinci echipe cu care a jucat și care se aflau în primele opt înaintea rundei, ar putea da totul împotriva lui PSG.

În Ligue 1 cele două echipe s-au întâlnit de 13 ori, o singură partidă terminându-se la egalitate, restul fiind câștigate de PSG. Media golurilor din aceste întâlniri este 2,85.

Doar în 38% din meciuri (5/13) au marcat ambele echipe, Brest nereușind niciodată să termine fără gol primit, în timp ce parizienii au închis poarta în 62% din ocazii.

În acest sezon, cele două echipe au o medie cumulată de 76% la statistica +1,5 goluri/meci și de 64% la +2,5. De asemenea, în 48% din media cumulată a meciurilor celor două formații au marcat ambele echipe (media în Ligue 1 este de 59%).

PSG cu siguranță nu va fi într-o formă de zile mari, mai ales după eșecul din Liga Campionilor, dar, cu toate acestea, acum se pot concentra doar pe câștigarea titlului în Franța.

Pentru a cincea oară în șapte sezoane, PSG a fost eliminată în optimile de finală ale Champions League, în ciuda formației sale plină de vedete, iar în condițiile în care Christophe Galtier refuză să vorbească despre viitorul său, puțini știu ce îi așteaptă pe cei de la PSG dincolo de finalul sezonului.

Depășirea acestei dezamăgiri trebuie să fie acum obiectivul suprem pentru PSG, deoarece eșecul de a păstra avansul de opt puncte în fruntea Ligue 1 ar fi pur și simplu catastrofal.

Totuși, există o mică bucată de istorie pozitivă pentru PSG, care se află la doar două goluri distanță de cota 3000 în Ligue 1 și având în vedere că au marcat cel puțin două goluri în ultimele șase vizite la Brest (6 victorii), cu siguranță este capabilă să depășească această bornă în acest meci.

Jucători de urmărit

Franck Honorat a fost eroul lui Brest împotriva lui Strasbourg, iar trei dintre cele patru goluri ale sale din acest sezon au sosit în cele 15 minute de după pauză.

Deși este cel mai bun marcator absolut al PSG în istorie, Kylian Mbappé mai are nevoie de doar două goluri pentru a-l depăși pe Edinson Cavani în calitate de cel mai bun marcator absolut al clubului în Ligue 1. El a marcat în fiecare dintre cele trei apariții anterioare în deplasare împotriva lui Brest.