Mbappe aduce victoria lui PSG în ultimele secunde/Lyon câștigă detașat la Brest

PSG a ajuns la 44 de puncte în Ligue 1
PSG a ajuns la 44 de puncte în Ligue 1AFP
Miercuri s-au consumat ultimele partide din runda 16 din Ligue 1. PSG câștigă în ultimele secunde acasă cu Strasbourg, grație unui penalty transformat de Mbappe, Lyon se impune fără emoții la Brest, iar Lille câștigă în deplasarea de la Clermont.

PSG - Strasbourg 2-1

Kylian Mbappé a marcat din penalty în minutul 96, iar Paris Saint-Germain a smuls toate cele trei puncte într-o victorie încleștată cu 2-1 în fața lui Strasbourg pe Parc des Princes. Marquinhos a marcat la ambele porți, iar Neymar a fost eliminat, în timp ce campionii în exercițiu au revenit în Ligue 1 într-un mod dramatic.

PSG a început bine prima partidă din campionat după revenirea de la Cupa Mondială. Era minutul 14, când lovitura liberă de pe stânga a lui Neymar a fost plasată perfect pe linia de șase metri, unde compatriotul Marquinhos a ajuns, complet nemarcat, pentru a trimite cu capul și a-l învinge pe portarul Matz Sels.

De partea cealaltă, Strasbourg, care a câștigat doar o singură dată în Ligue 1 în tot sezonul, a irosit o șansă uriașă de a egala prin Kevin Gameiro, dar veteranul atacant a fost respins de Gianluigi Donnarumma înainte ca Ludovic Ajorque să irosească o altă ocazie la reluare.

La scurt timp după pauză, oaspeții reușeau să egaleze. O pasă neglijentă a lui Marco Verratti și-a pus echipa în dificultate, iar Adrien Thomasson a profitat de mingea pierdută înainte ca centrarea sa să fie transformată involuntar în propria poartă de Marquinhos.

Lucrurile au mers din rău în mai rău pentru contingentul brazilian al gazdelor, deoarece Neymar a fost eliminat în jurul orei de joc. Starul a fost eliminat după ce a primit două cartonașe galbene în tot atâtea minute, al doilea fiind acordat pentru simulare în interiorul suprafeței.

PSG s-a luptat cu disperare să își creeze ocazii fără unul dintre principalii lor creatori pe teren, iar Mbappe avea să revină cu succes și pentru echipa de club. Unul dintre driblingurile sale electrice caracteristice în zonă l-a forțat pe Gerzino Nyamsi să se opună, ceea ce a dus la acordarea unui penalty de către arbitru. A urmat o controversă, Strasbourg fiind nemulțumită de decizie. Cu toate acestea, Mbappé a transformat de la 11 metri și a extins avantajul echipei sale în fruntea clasamentului Ligue 1 într-o partidă extrem de controversată.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Kylian Mbappé (Paris Saint-Germain)

Brest - Lyon 2-4

Un gol și o pasă de gol pentru Alexandre Lacazette au inspirat Lyon la o victorie entuziasmantă cu 4-2 împotriva lui Brest, căpitanul având acum o medie de un gol pe meci de la numirea lui Laurent Blanc pe banca leilor.

Caqueret a deschis scorul în minutul 21 după o pasă venită de la căpitanul Lacazette. 8 minute mai târziu, gazdele au egalat prin Pereira Lage.

Înainte de pauză însă, Lyon a mai înscris de 2 ori, prin Cherki și Lacazette care a transformat din penalty.

Imediat după reluare, Tete avea să facă 4-1, tabela fiind închisă de gazde în minutul 72, după reușita lui Mounie.

Pentru gazde a existat o speranță de revenire, dar Lyon a rezistat pentru a rămâne pe locul opt, cu un bilanț sănătos de 24 de puncte din 16 meciuri jucate. De partea cealaltă, Brest rămâne în zona de retrogradare din Ligue 1, cu 11 puncte în 16 partide.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Alexandre Lacazette (Lyon)

Clermont - Lille 0-2

Golul lui Angel Gomes a ajutat LOSC Lille să obțină o victorie cu 2-0 în fața lui Clermont Foot 63 și, mai mult decât atât, și-a apropiat echipa de locurile europene.

Singura ocazie clară a gazdelor a fost irosită de Elbasan Rashani, care a tras pe deasupra porții dintr-o poziție favorabilă.

Clermont a regretat această ocazie ratată doar câteva momente mai târziu, când Gomes a pătruns în careu, dar cursa sa a fost întreruptă brusc de Mateusz Wieteska.

Gomes a transformat cu încredere din penalty pentru a o aduce pe Lille în avantaj cu puțin peste 20 de minute înainte de final.

În minutele de prelungire, Clermont a rămas în 10 oameni după ce Caufriez a fost eliminat pentru proteste.

La ultimul atac, Lille a reușit să înscrie din nou prin Mohamed Bayo, după un assist semnat de canadianul Jonathan David.

Gazdele au ajuns la cel de-al șaselea meci consecutiv fără victorie, în timp ce Lille se apropie de locurile europene, ocupând în prezent poziția a 6-a, cu 29 de puncte.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Angel Gomes (LOSC Lille)