Max Verstappen, victorie pe circuitul de la Suzuka. Dominația Red Bull continuă

Max Verstappen
Max VerstappenAFP
Olandezul și-a adjudecat a treia cursă în acest sezon, după cele câștigate în Bahrain și în Arabia Saudită. Singura sincopă de până acum a fost în Marele Premiu de Formula 1 al Australiei, unde Verstappen a fost nevoit să abandoneze.

Max Verstappen domină categoric și acest început de sezon în Formula1, la fel ca întreaga campanie de anul trecut.

Olandeazul este din nou primul. Victoria sa de pe circuitul de la Suzuka e dublată de poziția a doua obținută de coechipierul său, Sergio Perez

Mexicanul a trecut linia de sosire la peste 12 secunde în spatele coechipierului său de la Red Bull.

Pe locul 3 s-a clasat Carlos Sainz de la Ferrari.

Ziua a fost una dezamăgitoare pentru piloții Mercedes: George Russell a încheiat pe șapte, iar Lewis Hamilton de-abia pe nouă.

A fost, însă, o zi istorică pentru eroul local, Yuki Tsunoda. Japonezul a terminat pe poziția a 10-a și a adus primul punct realizat de un nipon pe circuitul de la Suzuka după mai bine de 10 ani.

Cursa de la Suzuka a început cu un steag roșu după o ciocnire în virajul al trelea al primul tur între Albon și Ricciardo.

După dubla de la Melbourne, piloții Ferrari au făcut o nouă cursă bună, dar nu au avut răspuns la motoarele stelare ale celor de la Red Bull.

Pornit de pe poziția a 8-a a grilei de start, Leclerc a terminat pe locul 4, în timp ce învingătorul din Australia Sainz a fost al treilea.

Clasament Marele Premiu al Japoniei

"Știți că am trăit o mică sincopă, desigur, în ultima cursă (în Australia), dar sunt foarte fericit că suntem din nou aici în top", a declarat olandezul Verstappen, care a terminat cu 12,535 secunde în fața coechipierului său și a avut și cel mai rapid tur.

Sergio Perez l-a depășit pe Leclerc în clasamentul piloților și e la 13 puncte în spatele coechipierului său.

"Cred că avem un moment bun. Cred că dacă suntem puternici în locuri ca acesta, cu multe viraje de mare viteză... putem fi puternici oriunde altundeva", a declarat mexicanul.