Maroc are una dintre cele mai bune apărări din istoria Cupei Mondiale

Maroc are una dintre cele mai bune apărări din istoria Cupei MondialeProfimedia
Selecționata Marocului s-a calificat în premieră în semifinalele unei Cupe Mondiale, după ce a învins Portugalia cu 1-0 în sferturile de finală.

Maroc este prima țară africană și arabă care ajunge în semifinalele unei Cupe Mondiale. Nord africanii au avut un parcurs aproape perfect, încasând un singur gol în meciul cu Canada. Singurul gol primit de Marocul lui Walid Regrag la Cupa Mondială din 2022 a fost un autogol - al fundașului Nayef Aguerd.

La această Cupă Mondială Maroc a trecut în grupe de Belgia și Canada și a reușit un egal cu Croația, pentru ca apoi să elimine Spania în optimi, după penalty-uri. Sâmbătă, în sferturile de finală, Maroc a trecut de Portugalia cu 1-0.

Cele mai bune apărări de la Cupa Mondială

Ultimele naționale care au ajuns în semifinale cu un singur gol încasat au fost Portugalia și Italia, la Cupa Mondială 2006 din Germania.

Portugalia a pierdut atunci locul în finală în detrimentul Franței, în timp ce italienii au bătut cu 2-0 pe Germania. Italienii aveau să și câștige trofeul, după ce meciul s-a terminat 1-1 și a fost decis la lovituri de departajare.

Din 1986, când a fost introdusă și faza optimilor de finală, au mai fost alte trei naționale care au ajuns în semifinale cu un singur gol încasat. Franța în 1998, Germania în 2002 și Italia în 1990, când italienii nu au primit niciun gol până în semifinale, unde au fost eliminați după penalty-uri de Argentina (1-1 în timpul regulamentar).

Maroc - Portugalia 1-0

Prima finalistă va fi decisă între Argentina și Croația. Miercuri, 14 decembrie, va avea loc cea de-a doua semifinală a Cupei Mondiale 2022 Qatar: Franța - Maroc