Erik Ten Hag, despre Luke Shaw: ”A impresionat”

Luke Shaw a făcut o partidă bună împotriva lui Wolves, unde a evoluat ca fundaș centralAFP
Erik ten Hag este încrezător că Luke Shaw poate prospera pe postul de fundaș central, în cazul în care fundașul stânga al lui Manchester United va fi solicitat să joace din nou pe o altă poziție.

Shaw a ajutat United să obțină victorii importante împotriva lui Nottingham Forest și Wolves în perioada sărbătorilor, după ce Ten Hag a optat să îl joace pe internaționalul englez în centrul apărării ”diavolilor”.

Jucătorul în vârstă de 27 de ani ar putea începe din nou alături de Raphael Varane în centrul apărării atunci când United se va confrunta marți cu Bournemouth pe Old Trafford în primul meci din 2023.

Erik Ten Hag, mulțumit de elevii din apărare

Câștigătorul Cupei Mondiale din Argentina, Lisandro Martinez, și-a reluat antrenamentele și ar putea fi disponibil, dar în cazul în care fundașul central are nevoie de mai mult timp pentru a se odihni, Ten Hag nu va ezita să apeleze din nou la serviciile lui Shaw.

Aceasta ar fi o altă lovitură pentru fundașul central al lui United, Harry Maguire, care s-a luptat să își păstreze un loc în echipa de start a lui Ten Hag în acest sezon.

"Ai un plan, uneori se schimbă prin circumstanțe precum bolile. Casemiro s-a descurcat bine în centrul apărării, ca și Shaw împotriva lui Forest", a declarat luni Ten Hag.

"Modul în care a trebuit să abordăm partida cu Wolves, cred că a fost cel mai bun meci pentru Rafa (Varane) și Luke, știți viteza lui Wolves pe partea dreaptă. El (Shaw) a acoperit foarte bine zona.

"Am vrut să atacăm pe partea stângă și să arătăm un joc ofensiv pe partea lui Tyrell Malacia. Ai unghiuri mai bune în teren dacă faci posesie din acea poziție cu un jucător de picior stâng.”, a mai spus Ten Hag.

"El (Luke Shaw) a impresionat, dar este bun și ca fundaș stânga. Este o opțiune în plus, ceea ce este întotdeauna un lucru bun.”

Marcus Rashford, din nou jucătorul-cheie al lui United

Ten Hag a fost nemulțumit de prestația din prima repriză a lui United în victoria cu 1-0 pe terenul lui Wolves, înainte ca Marcus Rashford să iasă de pe bancă și să înscrie golul care i-a dus pe cei de la United în primele patru locuri din Premier League.

Rashford fusese lăsat rezervă după ce a dormit prea mult și a întârziat la o ședință a echipei, dar prezența sa a revitalizat United în cea de-a doua repriză împotriva lui Wolves.

"Am văzut o abordare diferită în a doua repriză, a fost mai multă încredere, mai multă concentrare, agresivitate. Am avut o organizare mai bună  și ne-am creat mai multe ocazii", a declarat Ten Hag.