Guardiola: Haaland 'se simte mai bine' înainte de deplasarea la Leicester

Haaland s-a accidentat în partida cu Borussia Dortmund (0-0) din Liga CampionilorProfimedia
Atacantul lui Manchester City, Erling Haaland (22 de ani), "se simte mai bine" după ce a încasat o lovitură în ultimul meci și va fi reevaluat înaintea deplasării de sâmbătă din Premier League la Leicester City, a declarat managerul Pep Guardiola în ajunul partidei.

Haaland, care a marcat 22 de goluri în 16 meciuri în toate competițiile pentru City în acest sezon, a fost înlocuit de mijlocașul Bernardo Silva în a doua repriză a meciului cu Borussia Dortmund (0-0), marți, în Liga Campionilor.

"Se simte mai bine, dar ne vom antrena în această după-amiază și vom trage o concluzie în câteva ore", a declarat Guardiola vineri.

"Vom vedea cum se simte și apoi vom lua o decizie".

Guardiola a adăugat că atacantul argentinian al lui City, Julian Alvarez, va fi prima opțiune pentru a-l înlocui pe Haaland, dacă norvegianul nu este apt pentru meciul de sâmbătă.

Spre deosebire de impresionantul Haaland, Alvarez a marcat doar două goluri în campionat în acest sezon, dar Guardiola nu este îngrijorat din cauza cifrelor, având în vedere timpul de joc limitat al argentinianului.

"Dacă va juca 90 de minute în fiecare meci, va marca goluri. Poate nu ca Erling, dar va marca goluri", a spus Guardiola. "Eu nu judec.”

"Știu câte minute joacă și cât de dificil este atunci când nu ești obișnuit să joci în mod regulat ... din prima zi, am fost cu adevărat impresionați de multe lucruri pe care le-am văzut la el".

Referitor la adversarii din această etapă, Guardiola a spus că ”în fiecare an știe că va fi greu împotriva lui Leicester”, pentru că au o echipă și un manager de calitate.

Portarul Ederson va reveni în echipă pentru meciul de sâmbătă, după ce a fost odihnit, în timp ce Guardiola a declarat că perechea engleză Kyle Walker (umăr) și Kalvin Phillips (inghinal) "sunt într-o stare din ce în ce mai bună" și au ca obiectiv recuperarea înainte de Cupa Mondială.

"Ei sunt pozitivi și optimiști. Sunt în contact cu [managerul Angliei] Gareth [Southgate]. Sper să fie pregătiți pentru a fi selecționați", a declarat Guardiola. Southgate este așteptat să anunțe joi componența lotului pentru Qatar 2022.

City este pe locul doi în campionat cu 26 de puncte după 11 meciuri, la două puncte în spatele liderului Arsenal, în timp ce Leicester este pe locul 17 cu 11 puncte în 12 meciuri.