Barcelona se impune pe terenul lui Betis și face un nou pas important în lupta pentru titlu

Barcelona s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Betis
Barcelona s-a impus cu 2-1 pe terenul lui BetisAFP
Barcelona s-a impus în deplasarea de pe Estadio Benito Villamarín, scor 2-1, acolo unde a întâlnit-o pe Betis în runda cu numărul 17 din LaLiga.

Statistici Betis - Barcelona 1-2

Barcelona și-a extins seria de invincibilitate la 14 meciuri competitive grație unei victorii cu 2-1 la Real Betis în LaLiga.

Clubul catalan a sosit în sudul Spaniei cu un avans confortabil de cinci puncte în fruntea clasamentului LaLiga în fața rivalului etern Real Madrid.

Oamenii lui Xavi au dominat în mare parte partida cu Betis. Cu toate astea, gazdele au avut prima mare ocazie prin Borja Iglesias, care a tras puțin pe lângă poartă.

Raphinha a înscris pentru Barcelona, însă golul a fost anulat pentru o poziție de offside.

În finalul primei reprize, portarul Rui Silva a salvat eroic o execuție a lui Pedri, ducând ambele formații la vestiare la scorul de 0-0.

Portarul lui Betis avea să facă o nouă paradă impresionantă în fața aceluiași Pedri imediat după pauză. Gazdele începeau să resimtă atacurile tot mai persistente ale catalanilor. Cu toate astea, au încercat să amenințe pe contraatac, prin Nabil Fekir, al cărui șut a fost respins de Marc-Andre ter Stegen.

După ce a avut un gol anulat în prima repriză, brazilianul Raphinha s-a revanșat și a reluat în plasă din interiorul careului în urma unei acțiuni de atac realizate de jucătorii Barcelonei.

Lewandowski i-a liniștit pe fani în minutul 80, când a marcat pentru 2-0, ajungând la 14 reușite în LaLiga.

Finalul avea să fie însă cu ceva emoții, după ce Kounde a trimis balonul în propria poartă. Barcelona a menținut însă rezultatul și a ajuns la a patra victorie consecutivă în LaLiga. Catalanii se află acum la 8 puncte în fața lui Real Madrid, care nu a disputat încă meciul din runda 17, împotriva Valenciei.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Raphinha (Barcelona)