Mac Allister, după calificarea în optimi cu Argentina: ”Este un vis devenit realitate"

Mac Allister a înscris primul său gol la o Cupă Mondială împotriva Poloniei
Mac Allister a înscris primul său gol la o Cupă Mondială împotriva PolonieiAFP
După un început nefericit în Qatar, Argentina reușește să ajungă în optimile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins cu 2-0 Polonia în ultima rundă, clasându-se totodată pe prima poziție în Grupa C.

Argentina a turat la maximum motoarele pe întreaga durată a partidei cu Polonia.

Mac Allister: ”Este un vis devenit realitate"

În prima repriză a partidei, statisticile și mai ales acțiunile din teren îl indicau pe portarul Szczesny ca fiind omul-cheie pentru polonezi, sportivul reușit intervenții care ținut în viață naționala lui Lewandowski, mai ales la penalty-ul apărat în fața lui Lionel Messi.

Imediat după pauză însă, Szczesny avea să fie învins de o deviere fină a lui Mac Allister, care reușea să înscrie din interiorul careului, după o centrare puternică pe jos venită din flancul drept de la Molina.

"Este atât de emoționant pentru mine, pentru întreaga echipă. Este un vis devenit realitate", a declarat Mac Allister reporterilor după meci.

"Am debutat cu această echipă, sunt foarte mândru de asta. Iar acum reușind să înscriu la o Cupă Mondială - sunt atât de fericit.”

Mac Allister a explicat și cum a reușit naționala Albiceleste să se monteze după momentul în care Messi a ratat de la 11 metri.

"(După penalty-ul lui Messi) am încercat să rămânem pozitivi, să rămânem calmi. Nu ne-am simțit abătuți. Am încercat să fim optimiști... Din fericire, am reușit să câștigăm și să ne calificăm.", a spus Mac Allister.

Julian Alvarez și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Atacantul lui Manchester City a înscris superb din interiorul careului, după ce a reușit să strecoare o minge printre masivii fundași centrali ai Poloniei, ducând astfel scorul la 2-0 pentru Argentina, care era tot mai aproape de faza optimilor de finală.

Argentina a fost aproape de 3-0 în timpul adițional din repriza a doua, când Nicolas Tagliafico a fost lansat pe partea stângă și a trimis mingea peste Szczesny, doar că Jakub Kiwior a intervenit la timp și a respins cu capul mingea de pe linia porții.

Argentina întâlnește Australia în optimi

Argentinienii au obținut ceea ce și-au dorit - au depășit Polonia pentru a ocupa primul loc în grupă și au evitat un meci eliminatoriu împotriva Franței.

Polonia, cu foarte multe emoții, ajunge în optimi pentru prima dată din 1986. În faza eliminatorie, polonezii întâlnesc Franța.