Luis Suarez, înainte de duelul cu Ghana: Nu mi-am cerut scuze pentru hențul din 2010AFP
Atacantul vedetă al Uruguayului, Luis Suarez, refuză să lase trecutul să afecteze reîntâlnirea cu Ghana, la 12 ani de la hențul memorabil. Unii ar putea spune că este "diavolul însuși", a spus jucătorul de 35 de ani.

El a adăugat că "nu se pot concentra pe răzbunare" înaintea unei alte confruntări la Cupa Mondială din Qatar, "ar putea fi contraproductiv".

În sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2010, Suarez împiedicase Ghana să marcheze golul victoriei cu 2-1 în prelungiri, după un henț pe linia porții. Asamoah Gyan nu reușise să transforme lovitura de pedeapsă care a urmat, iar Ghana a pierdut în cele din urmă la loviturile de departajare și a ratat calificarea în semifinale. Vineri (ora 17:00), cele două echipe vor juca în meciul decisiv din grupă pentru un loc în optimile de finală.

El "nu și-a cerut scuze" pentru gestul său de atunci, a spus Suarez: "Am făcut hențul, dar jucătorul din Ghana a ratat penalty-ul, nu eu", a subliniat Suarez: "Nu a fost vina mea, pentru că nu eu am ratat penalty-ul".

Întrebat dacă se așteaptă la o acțiune similară din partea jucătorului său dacă asta ar însemna poate câștiga meciul de vineri, selecționerul naționalei, Diego Alonso, a spus: "Fiecare meci este diferit, nu cred că vom fi într-o situație similară." El a adăugat că este necesar să ne concentrăm pe joc și pe adversar, "atunci vom avea o șansă mai bună de a obține cele trei puncte și de a ne califica."

Meciul dintre Ghana și Uruguay are loc vineri, de la ora 17:00.