Coreea de Sud - Ghana 2-3. Africanii câștigă cu emoții duelul cu asiaticii

Coreea de Sud - Ghana 2-3. Africanii câștigă cu emoții duelul cu asiaticiiProfimedia
Ghana a pus capăt unei serii de cinci meciuri fără victorie la Cupa Mondială cu un succes dramatic cu 3-2 obținut în fața Coreei de Sud, grație golului reușit de Mohammed Salisu și a dublei lui Mohammed Kudus.

În condițiile în care Portugalia urmează să joace cu Uruguay mai târziu în cursul zilei de astăzi, atât Coreea de Sud, cât și Ghana știau că o victorie le-ar fi crescut semnificativ șansele de a ajunge în optimile de finală, ”Stelele Negre” fiind pe deplin conștiente că o înfrângere le-ar fi pus capăt drumului la turneul final.

Primele 20 de minute au aparținut Coreei de Sud, care prin pase exacte și mișcări inteligente pe teren și-a pus adversarii sub presiune, dar fără să-și creeze prea multe ocazii clare.

Cu toate că Coreea de Sud a dominat începutul de partidă, Ghana a fost cea care a deschis scorul împotriva cursului jocului în minutul 24.

”Războinicii Taeguk” nu au reușit să respingă lovitura liberă periculoasă a lui Jordan Ayew, permițându-i lui Salisu să trimită mingea în poartă din apropiere.

Ghana a avut nevoie de doar zece minute pentru a-și dubla avantajul, Kudus reluând din prima centrarea precisă a lui Jordan Ayew în poarta unui neajutorat Kim Seung-gyu.

Condusă cu două goluri la pauză, Coreea de Sud a început repriza secundă în forță, Cho Gue-sung înregistrând primul șut pe poartă al țării sale la Cupa Mondială, când lovitura sa puternică de cap a fost respinsă printr-o paradă spectaculoasă de Lawrence Ati-Zigi.

Acest lucru s-a dovedit a fi doar începutul pentru senzaționalul Cho, care a întors meciul cu două goluri reușite în trei minute.

Mai întâi, jucătorul în vârstă de 24 de ani a marcat după o centrare superbă a rezervei Lee Kang-in, iar câteva momente mai târziu, s-a ridicat deasupra apărării ghaneze și a trimis o lovitură de cap imparabilă.

Dar când tocmai părea că Ghana este în corzi, această dispută captivantă a avut parte de o altă întorsătură dramatică de situație când Kudus a readus echipa sa în avantaj.

Iñaki Williams nu a reușit să intervină la centrarea joasă a lui Gideon Mensah, dar Kudus nu a greșit, iar șutul său cu piciorul stâng s-a oprit din nou în plasa sud-coreeană.

După ce a restabilit egalitatea timp de doar șapte minute, Coreea de Sud s-a aflat din nou în căutarea egalării.

Lovitura liberă amenințătoare a lui Lee a fost apărată, în timp ce reluarea lui Kim Jin-su a fost respinsă de pe linia porții.

Ghana a trebuit să supraviețuiască celor zece minute de prelungiri indicate de arbitru, timp în care lui Cho i-a fost refuzat un hat-trick de către Ati-Zigi, iar africanii au obținut trei puncte cruciale.

Coreea de Sud nu a reușit să câștige niciodată din 11 încercări a doua partidă din grupe de la Cupa Mondială și a rămas cu un singur punct după două meciuri, care îi conferă doar șanse limitate de calificarea în faza următoare.

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Click aici pentru comentariu audio și statistici în Coreea de Sud - Ghana

Min 90+11: Final de partidă! Ghana învinge Coreea de Sud cu scorul de 3-2.

Statisticile partidei
Statisticile partideiOpta by Stats Perform

Min 90+10: Lee trimite un șut departe de poartă.

Min 90+8: Ploaie de centrări trimise de coreeni în careul ghanez. Fundașii resping minge după minge.

Min 90+4: Zigi scoate în corner un șut trimis de Hwang.

Min 90+2: Coreea schimbă: iese Kim Minjae, intră Kwon Kyung-Won.

Min 90+1: Forcing al coreenilor în careul Ghanei: șuturile lui Son și Hwang sunt blocate de fundașii africani.

Min 90: Partida de prelungește cu 10 minute suplimentare.

Min 88: Din nou schimbare în efectivul Ghanei: intră Rahman în locul lui Mensah, care iese accidentat.

Min 84: Situație periculoasă în careul ghanez: Jin-Su Kim trimite un șut care trece puțin peste poartă.

Min 83: O nouă schimbare pentru Ghana: a intrat Djiku în locul lui Kudus.

Min 78: Triplă schimbare la Ghana: ies Jordan Ayew, Andre Ayew și Lamptey, intră Sulemana, Odoi și Kyereh.

Min 78: Schimbare la coreeni: a intrat Hwang Ui-Jo în locul lui Jung Woo-Young.

Min 77: Kim Young-Gwon vede un cartonaș galben pentru proteste.

Min 76: Ocazie imensă pentru coreeni. Mensah scoate o minge de pe linia porții.

Min 75: Lee trimite bine din lovitură liberă. Zigi reușește să respingă în corner.

Min 73: Son scoate o lovitură liberă dintr-o poziție bună și un cartonaș galben pentru Lamptey.

Min 69: Gool Ghana! Kudus face dubla și îi duce din nou în avantaj pe africani, cu un șut din interiorul careului.

Kudus face dubla
Kudus face dublaAFP

Min 61: Gool Coreea de Sud! Același Gue-Sung Cho aduce egalarea, tot cu o lovitură de cap după o centrare excelentă din tușă trimisă de Kim Jin-Su.

Gue-Sung Cho aduce egalarea cu o dublă în doar 3 minute
Gue-Sung Cho aduce egalarea cu o dublă în doar 3 minuteAFP

Min 58: Gool Coreea de Sud! O centrare bună trimisă în careu de Lee Kang-In îl găsește pe Gue-Sung Cho, care finalizează cu o lovitură de cap! Asiaticii reduc astfel din diferență.

Gue-Sung Cho duce scorul la 1-2 cu o lovitură de cap
Gue-Sung Cho duce scorul la 1-2 cu o lovitură de capAFP

Min 57: Coreea de Sud efectuează o nouă modificare: intră Kang-In Lee în locul lui Kwon Chang-Hoon.

Min 53: Paradă spectaculoasă a portarului Zigi în fața unei lovituri bune de cap trimisă de Gue-Sung Cho.

Min 50: Lamptey trimite un șut care trece aproape de transversală. Este prima ocazie din această repriză secundă.

Min 46: Coreenii efectuează și prima modificare: a intrat Sang-Ho Na în locul lui Jeong Woo-Yeong.

Min 46: A început repriza secundă! Ghanezii au lovitura de start.

Min 45+5: Final de primă repriză! Coreea de Sud - Ghana 0-2 la pauză.

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45+1: Woo-Young Jung a trimis un șut spre poartă. Mingea trece însă pe lângă bara din dreapta.

Min 45: De la margine sunt arătate 5 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 38: Acțiune periculoasă a coreenilor, inițiată de Son și încheiată de Jeong cu un șut puternic care trece peste poartă. Arbitrul a semnalizat o poziție de offside la Son.

Min 35: Gool Ghana! Mohammed Kudus deviază cu capul o centrare perfectă venită de la Jordan Ayew. Este 2-0 pentru ghanezi.

Mohammed Kudus duce scorul la 2-0 cu o lovitură de cap
Mohammed Kudus duce scorul la 2-0 cu o lovitură de capAFP

Min 27: Woo-Young Jung vede cartonașul galben în urma unui fault.

Min 26: Centralul arată mijlocul terenului, semn că golul a fost validat.

Min 25: Golul este verificat de VAR, pentru o eventuală poziție de offside.

Min 24: Gool Ghana! Salisu înscrie în urma unei faze fixe. Mingea trimisă într-o zonă aglomerată este respinsă la fundașul african, care o împinge în poartă. Este 0-1 pentru Ghana!

Salisu înscrie pentru 1-0
Salisu înscrie pentru 1-0AFP

Min 23: Jordan Ayew este faultat și obține o lovitură liberă pentru Ghana.

Min 21: Amartey vede primul cartonaș galben din această partidă, după o lovitură aplicată lui Gue-Sung Cho.

Min 18: Gue-Sung Cho deviază în urma unui corner. Mingea este respinsă de un fundaș ghanez. Este din nou lovitură de colț.

Min 17: Coreenii presează și obțin un nou corner care va fi bătut de Son.

Min 8: Pericol în apărarea ghaneză, în urma unui corner executat de Son.

Min 5: Son este faultat și obține un fault pentru Coreea de Sud.

Min 4: Jeong trimite o centrare periculoasă în apărarea ghaneză, în urma unui contraatac. Fundașii reușesc să respingă.

Min 1: Centralul Anthony Taylor fluieră începutul partidei. Coreenii au lovitura de start.

Apărătorul cheie al Coreei de Sud, Kim Min-Jae, a trecut cu bine testele medicale și a fost inclus în lotul pentru meciul cu Ghana, din Grupa H a Cupei Mondiale, de luni, de pe Education City Stadium.

Fundașul central de la Napoli fusese incert din cauza unei accidentări la gambă, iar selecționerul Paulo Bento a declarat că va lua o decizie în privința lui Kim chiar înainte de startul partidei.

Bento a făcut trei schimbări în echipa sa, la fel ca și Ghana, care și-a remaniat apărarea și l-a introdus pe Jordan Ayew în față într-o formație mai ofensivă 4-3-3, după ce a aliniat trei apărători centrali împotriva Portugaliei săptămâna trecută.

Tariq Lamptey și Gideon Mensah încep într-un nou cuplu de fundași laterali, iar fundașul central Alexander Djiku a fost scos din primul 11.

Ghana: Lawrence Ati-Zigi, Tariq Lamptey, Daniel Amartey, Mohammed Salisu, Gideon Mensah, Thomas Partey, Salis Abdul Samed, Mohammed Kudus, Andre Ayew, Jordan Ayew, Inaki Williams.

Coreea de Sud: Kim Seung-Gyu, Kim Moon-Hwan, Kim Min-Jae, Kim Young-Gwon, Kim Jin-Su, Jung Woo-Young, Kwon Chang-Hoon, Jeong Woo-Yeong, Hwang In-Beom, Son Heung-Min, Cho Gue-Sung.

Preview

Prieteni vechi se vor reîntâlni luni, când Ghana va înfrunta Coreea de Sud în al doilea din cele patru meciuri. Antrenorul ghanez Otto Addo făcea parte din lotul lui Hamburg atunci când vedeta sud-coreeană Son Heung-Min a semnat pentru club la 16 ani.

Antrenorul ghanez de origine germană se ocupa de selecționata Under-19 la Hamburg când Son a sosit în 2009, iar adolescentul a făcut o impresie rapidă.

"Mi-a plăcut foarte mult caracterul său, era un jucător foarte muncitor. Eu am fost cel care l-a propus la prima echipă", a declarat Addo duminică.

Va fi însă o dispută tensionată pe teren și vă vom aduce toată acțiunea și aici, cu comentariul nostru audio, pe care îl puteți asculta de la ora 14:55.