Luis Enrique, după înfrângerea cu Japonia: ”Ne-au dezmembrat complet!”

Luis Enrique, după înfrângerea cu Japonia: ”Ne-au dezmembrat complet!”AFP
Spaniolii au încheiat cu ceva emoții Grupa E, după ce au suferit o înfrângere în fața Japoniei, scor 2-1 (0-1), ibericii reușind să se califice în optimi de pe locul doi.

La conferința de presă susținută după încheierea partidei cu Japonia, antrenorul spaniol Luis Enrique a vorbit despre ceea ce s-a întâmplat pe teren, arătându-se nemulțumit de jocul elevilor săi:

”În fotbal nu există părți bune sau rele. În fotbal există merite și astăzi nu sunt deloc mulțumit, ca să fiu sincer, ce să vă păcălesc? Ne-am calificat, dar mi-am dorit să terminăm în fruntea grupei. Nu a fost posibil, pentru că Japonia a marcat două goluri în cinci minute, iar în 10 minute ne-a dezmembrat complet".

Spania, o altă echipă în repriza secundă

Așa cum s-a putut vedea, Spania a făcut o primă repriză bună, în care a avut posesia de partea ei, iar golul lui Morata i-a dus la cabine cu un avantaj. Luis Enrique a lăudat prima repriză făcută de elevii săi, însă ce avea să urmeze în partea a doua a jocului l-a lăsat fără cuvinte.

"Meciul a început într-un mod foarte pozitiv pentru mine, cu mult control, chiar și cu un gol marcat. Din acel moment ne-am apărat mai mult cu mingea și am încercat să închidem jocul. Nu a fost posibil, dar nu am avut nicio ocazie periculoasă. La pauză am vorbit despre faptul că acești oameni vor veni și vor ataca pentru că nu au nimic de pierdut și vor merge mai departe.”, a spus selecționerul ibericilor.

”Nu mă bucur niciodată de înfrângeri”

”Ei bine, nu știam cum să ne descurcăm cu asta. De fapt, nu doar că nu am știut cum să gestionăm, ci am intrat în modul colaps, iar dacă ei mai aveau nevoie de două goluri, sigur le-ar fi înscris. Deci, nu sunt deloc fericit și nu mă bucur niciodată de înfrângeri. Cu alte cuvinte, nu am nimic de sărbătorit. Ne-am calificat, da, dar mi-ar fi plăcut să ne calificăm primii".

Rezultatul o face totodată pe Spania să evite adversari mult mai periculoși în optimi, precum Argentina și probabil Brazilia.

Vezi aici statistici și comentariu text pentru partida Japonia - Spania.