Liverpool îi administrează prima înfrângere lui Newcastle pe teren propriu din acest sezon

Gakpo a marcat al doilea gol pentru Liverpool
Gakpo a marcat al doilea gol pentru LiverpoolAFP
Derby-ul etapei a 24-a din Premier League, dintre Newcastle și Liverpool, s-a încheiat cu victoria oaspeților.

Newcastle - Liverpool 0-2

Liverpool a devenit prima echipă vizitatoare care a câștigat un meci din Premier League (PL) pe St James' Park în acest sezon.

După decesul fostului jucător Christian Atsu și în condițiile în care acest meci a căzut în ziua în care Sir Bobby Robson ar fi împlinit 90 de ani, a fost o după-amiază încărcată de emoție pentru Newcastle.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Liverpool a avut un start de partidă de vis, reușind să conducă cu 2-0 după 17 minute de joc, prin reușitele lui Darwin Nunez și Cody Gakpo. După doar cinci minute tactica gazdelor a fost dată peste cap după ce portarul Pope a fost eliminat. Din cauza suspendării, acesta va rata finala Carabao Cup împotriva lui Manchester United, de săptămâna viitoare.

În urma acestei victorii, Liverpool s-a apropiat la șase puncte de locul patru, ocupat de Newcastle, ultimul care asigură calificarea în Champions League.