Ligue 1: Victorii pentru Lens și Marseille

Victorii pentru Lens și Marseille în Ligue 1
Victorii pentru Lens și Marseille în Ligue 1Profimedia
În runda a 19-a din Ligue 1, Lens și-a asigurat locul doi în clasament, învingând pe teren propriu cu 1-0 pe nou-promovata Auxerre. Echipa locală a marcat golul decisiv în minutul 59, când mijlocașul polonez Przemyslaw Frankowski (27) transformat un penalty. Olympique Marseille a menținut distanța față de Lens la doar două puncte, învingând acasă pe Lorient cu 3-1.

Lens - Auxerre 1-0

Vizitatorii nu au reușit să revină după gol și pentru că noua achiziție de la Marseille, Souleymane Touré, a primit cartonaș roșu. Racing Club a obținut astfel o victorie prețioasă după egalul cu Strasbourg din etapa precedentă și pune în continuare presiune pe liderul PSG, al cărui avans a fost redus la trei puncte înainte de meciul de duminică cu Rennes.

Statistica din Lens - Auxerre
Statistica din Lens - AuxerreOpta by Stats Perform

Marseille - Lorient 3-1

Olympique Marseille și-a confirmat forma foarte bună și a reușit să revină în partida cu Lorient, după ce a fost condusă cu 1-0.

Echipa gazdă nu s-a lăsat doborâtă de golul primit și a egalat până la pauză prin Sead Kolašinac. Sanchez și Veretout au înscris și ei în repriza secundă și au consfințit victoria marseillezilor.

A fost a șasea victorie consecutivă în campionat pentru OM și a șaptea împotriva celor din Lorient.