Lazio a învins cu 2-0 pe Salernitana și așteaptă returul din Gruia. Savic a acuzat probleme medicale

Savic nu a fost forțat în meciul cu Salernitana
Savic nu a fost forțat în meciul cu SalernitanaProfimedia
Adversara CFR-ului din play-off-ul Conference League, Lazio, a învins pe Salernitana cu 2-0, în meciul din etapa a 23-a a campionatului italian.

Ambele goluri ale partidei au fost reușite de Ciro Immobile, primul în minutul 60, cu un șut din stânga careului mic, și al doilea nouă minute mai târziu, în urma unei lovituri de la 11 m, decisă ca urmare a intervenției VAR.

Gazdele au jucat ultimele minute în inferioritate numerică după ce Bronn a fost văzut al doilea cartonaș galben, în urma unui fault în careu la nou-intratul Cancellieri. Penalty-ul a fost ratat de Luis Alberto.

Statistica meciului
Statistica meciuluiFlashshare

Salernitana rămâne și după acest meci echipa împotriva căreia s-au dictat cele mai multe penalty-uri, trupa lui Paulo Sosa ajungând la cifra 10.

Față de meciul cu CFR, antrenorul Maurizio Sarri a efectuat cinci modificări. Provedel a revenit în poartă, Marusici a fost preferat lui Lazzari, Cataldi a fost reintrodus în locul tânărului Marcos Antonio la închidere, iar Pedro l-a înlocuit pe Zaccagni, suspendat.

Vedeta romanilor, Milinkovic-Savic, a fost menajat după ce sârbul a acuzat în cursul nopții o problemă de gastroenterită.

Lazio în meciul cu Salernitana
Lazio în meciul cu SalernitanaFlashshare

Lazio nu a impresionat în fața unei echipei care a obținut doar o victorie în ultimele zece meciuri și care se află la patru puncte de evitarea retrogradării.

Biancocellesti rămân în cursa pentru Champions League, iar joi revin după patru ani în Gruia, pentru returul din Conference League cu CFR, după ce în prima manșă scorul a fost de 1-0.