Kimmich a demontat orice speculație legată de un eventual transfer la Barcelona

Joshua Kimmich a fost căpitanul Germaniei în amicalul cu Ucraina (3-3), disputat luniProfimedia
Fotbalistul german Joshua Kimmich a dorit să pună capăt speculațiilor legate de un posibil transfer la FC Barcelona în această vară, afirmând că are ”planuri mari” cu actuala sa echipă, Bayern Munchen.

Conform presei sportive internaționale, Kimmich este considerat un înlocuitor ideal al mijlocașului Sergio Busquets la FC Barcelona, iar antrenorul echipei spaniole, Xavi Hernandez, l-a descris pe german drept ”un fotbalist de top”, care înțelege jocul.

”Kimmich are un contract. Dacă se deschide o ușă, ar trebui să se poarte discuții cu Bayern Munchen, a spus Xavi.

”Mai am încă doi ani de contract cu Bayern”

Joshua Kimmich este legat prin contract de Bayern până în 2025, iar jucătorul a căutat să tempereze speculațiile referitoare la o posibilă plecare la FC Barcelona, după ce a fost căpitanul Germaniei în amicalul cu Ucraina (3-3), disputat luni.

”Mai am încă doi ani de contract cu Bayern și avem planuri mari acolo”, a declarat Kimmich.

Cifrele lui Kimmich

În acest sezon, mijlocașul în vârstă de 28 de ani a marcat 7 goluri și a oferit 11 pase decisive în 46 de partide în toate competițiile pentru bavarezi.

Cota de piață a lui Joshua Kimmich este de 80 de milioane de euro, potrivit portalului Transfermarkt.

În amicalul împotriva Ucrainei, disputat luni, mijlocașul german a marcat golul egalizator din penalty pentru Germania în minutele de prelungire ale partidei. Kimmich a obținut nota 7.7 din partea Flashscore.

Naționala Germaniei va mai disputa două meciuri amicale în această lună, cu Polonia (vineri - 16.06) și Columbia (marți - 20.06).