Juventus s-a impus cu 2-0 la La Spezia și se apropie de locurile de Europa

Angel Di Maria a marcat al doilea gol
Angel Di Maria a marcat al doilea golAFP
Juventus s-a impus pe terenul codașei Spezia și a urcat două locuri în clasament.

Spezia - Juventus 0-2

În urma victoriei de pe terenul ocupantei locului 17 în campionat, Juventus, care a fost penalizat cu 15 puncte pentru fraudă contabilă, continuă să urce în clasament, de pe locul 9 pe locul 7.

Moise Kean a marcat primul gol al meciului (min 32), când a fost servit de Filip Kostic. Antrenorul lui Juve, Massimiliano Allegri, a ales să-l titularizeze pe atacantul italian și să-l odihnească pe Federico Chiesa, care a jucat joi în Europa League și nu a fost convocat. Și Angel Di Maria a fost odihnit în vederea returului cu Nantes. Argentinianul a fost trimis pe teren în minutul 56, iar după zece minute a dublat avantajul lui Juventus.

Spezia rămâne pe locul 17, primul deasupra retrogradării.

Juventus rămâne în cursa pentru un loc în optimile UEFA Europa League, după ce joi a remizat 1-1 acasă cu Nantes.

Spre deosebire de Torino, Nantes a fost învinsă duminică în campionat. Canarii au pierdut cu 3-1 la Lens, în etapa a 24-a din Ligue 1. Cele două echipe se vor întâlni din nou la La Beaujoire, joi, în manșa secundă a play-off-ului Europa League.