Bătrâna Doamnă dă semne de viață și ia toate punctele în duelul cu Fiorentina

Adrien Rabiot a marcat unicul gol al partidei
Adrien Rabiot a marcat unicul gol al partideiAFP
Juventus Torino s-a impus cu 1-0 în fața Fiorentinei într-un meci din etapa a 22-a din Serie A. Victoria nu a fost, însă, lipsită de emoții, fiind nevoie de intervenția VAR-ului pe finalul partidei pentru ca gazdele să obțină toate cele trei puncte.

În speranța că își va putea prelungi recordul de victorii pe teren propriu în meciurile directe, după ce a înregistrat opt succese în ultimele nouă întâlniri, Juventus s-a trezit mai degrabă implicată în discuții cu arbitrul Michael Fabbri decât în ultima treime de teren a adversarilor, Adrien Rabiot fiind avertizat după doar două minute, iar Ángel Di María a avut noroc că a scăpat fără avertisment pentru sfidarea centralului.

Echipa lui Massimiliano Allegri a avut prima ocazie în minutul 24, când Pietro Terracciano a respins de pe linia porții șutul lui Filip Kostić și au trecut în avantaj în minutul 34, când lovitura de cap a lui Rabiot la colțul lung s-a strecurat în plasă, în ciuda eforturilor lui Terracciano.

Cu doar liderul campionatului SSC Napoli și a doua clasată Inter Milano înregistrând mai multe victorii în Serie A în acest sezon, Juventus a crezut că a mai făcut un pas spre al 13-lea succes, dar VAR a venit în ajutorul vizitatorilor, anulând pentru un offside milimetric golul reușit de Dušan Vlahović.

Juventus a supraviețuit apoi unei ultime sperieturi, atunci când voleul lui Gaetano Castrovilli a fost anulat din cauza unui offside în faza de construcție.

Victoria o aduce pe Juventus la 10 puncte de pozițiile intens disputate pentru calificarea în Europa.

În schimb, Fiorentina va spera ca rezultatele să se îmbunătățească cât mai repede, după ce nu a reușit să înregistreze nicio victorie în ultimele cinci meciuri din campionat.