Joao Felix, debut de coșmar pentru Chelsea: a fost eliminat, iar Fulham s-a impus cu 2-1

Joao Felix a fost eliminat pentru un fault dur în minutul 57
Joao Felix a fost eliminat pentru un fault dur în minutul 57AFP
Joi, 12 ianuarie, în cadrul rundei cu numărul 7 din Premier League, Chelsea a trăit un adevărat coșmar pe terenul celor de la Fulham: debutantul João Félix a fost eliminat, în timp ce golurile lui Willian și Carlos Vinícius le-au oferit gazdelor prima victorie în fața lui Chelsea în ultimele 21 de dueluri directe.

Mai multe statistici Fulham - Chelsea

Deși Chelsea se afla în spatele rivalilor din vestul Londrei, Fulham, înainte de startul partidei, ”Blues” au fost cei care au început în avantaj, prima mare ocazie fiind a lui Lewis Hall. Șutul de la mică distanță al jucătorului crescut la academia Chelsea a fost apărat de portarul Leno.

Debutantul Félix s-a bucurat de un start aparent impresionant în primele sale minute pentru nou club. Portughezul a obținut cartonașe galbene și a oferit un plus atacului lui Chelsea, care în prezent are cei mai slabi marcatori dintr-un top 10 realizat pe campionatul din Anglia.

Răspunsul lui Fulham a fost însă la fel de impresionant, iar acest lucru a dus la deschiderea scorului. În minutul 25, chiar fostul jucător al lui Chelsea, Willian, a înscris un gol frumos din careu, după o acțiune proprie și un șut cu efect la colțul lung care a fost deviat atât cât trebuie de Trevoh Chalobah pentru a intra în poarta lui Kepa.

Echipa lui Graham Potter a profitat din plin de minutele de pauză pentru a ieși la rampă în debutul reprizei secunde, Kalidou Koulibaly reușind egalarea în minutul 48.

Apărătorul a reluat în plasă o minge care inițial a lovit bara, după o execuție dintr-o lovitură liberă executată de Mason Mount.

În timp ce seara lui Chelsea părea să se îmbunătățească, norocul lui Félix s-a întors la 180 de grade în minutul 57, când un fault dur comis asupra lui Kenny Tete l-a obligat pe arbitrul central să îi arate direct cartonașul roșu.

În 10 oameni, Fulham a înscris din nou în minutul 73, când Vinícius - în absența suspendatului Aleksandar Mitrović - a reluat cu o lovitură de cap centrarea perfectă a lui Andreas Pereira, readucând gazdele în avantaj.

Fulham a rezistat pentru a obține toate cele trei puncte și totodată patru victorii consecutive în Premier League pentru prima dată din 1966, clasându-se pe locul șase în campionat. Chelsea, între timp, rămâne pe locul 10 și se află la 10 puncte distanță de locurile care duc în UEFA Champions League.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Andreas Pereira (Fulham)