Italia a învins SUA și s-a calificat în semifinalele Cupei Davis

Italia a învins SUA și s-a calificat în semifinalele Cupei DavisProfimedia
Italia s-a calificat în semifinalele Cupei Davis după ce a învins Statele Unite cu scorul de 2-1 în sferturile de finală, joi, în orașul spaniol Malaga.

Calificarea a fost decisă de meciul de dublu, câștigat de italienii Simone Bolelli și Fabio Fognini în fața americanilor Tommy Paul și Jack Sock, cu 6-4, 6-4, după o oră și 20 de minute de joc.

În primul meci de simplu, italianul Lorenzo Sonego (45 ATP) a trecut de americanul Frances Tiafoe (19 ATP) cu 6-3, 7-6 (9/7), apoi Taylor Fritz (9 ATP) a restabilit egalitatea cu o victorie, 7-6 (10/8), 6-3, împotriva lui Lorenzo Musetti (23 ATP).

Italia va întâlni în semifinale câștigătoarea duelului dintre Germania și Canada, care are loc tot joi.

În cealaltă semifinală, Croația, finalista ediției trecute a competiției, va primi replica Australiei.

În sferturi, echipa Spaniei, fără vedetele Carlos Alcaraz și Rafael Nadal, primii doi jucători ai lumii, s-a înclinat miercuri cu 0-2 în fața Croației.

Marți, în prima întâlnire din sferturi, Australia a dispus cu 2-0 de Olanda.