Ionuț Radu, "eroul" lui Auxerre. Lorient a fost învinsă cu 1-0

Ionuț Radu închide poarta, iar Auxerre învinge Lorient, scor 1-0
Ionuț Radu închide poarta, iar Auxerre învinge Lorient, scor 1-0Opta by StatsPerform/AFP
Cu Ionuț Radu în poarta celor de la Auxerre, clubul a reușit să iasă din zona de retrogradare, după ce a obținut doar a doua victorie în deplasare din acest sezon, învingând Lorient cu 1-0 pe Stade du Moustoir.

Ambițiile europene ale lui Lorient au fost afectate în ultima vreme, cu o singură victorie în ultimele patru meciuri, iar Auxerre a vrut să profite de acest lucru. Auxerre a pierdut doar două meciuri directe din ultimele 17 împotriva lui Lorient.

În cea mai mare parte a primei reprize, Lorient nu a reușit să pună stăpânire pe joc și le-a oferit oaspeților mult spațiu.

Aproape de pauză, Lorient a avut un șut pe poartă, după ce apărarea lui Auxerre l-a lăsat liber pe Roman Faivre, dar șutul său a fost apărat de portarul român Ionuț Radu.

Faivre a mai avut o ocazie cu câteva secunde înainte de pauză, dar portarul român a intervenit din nou și a păstrat tabela nemodificată.

Auxerre a început în forță în repriza secundă și și-a creat prima ocazie când Han-Noah Massengo a șutat pe lângă poartă. Presiunea avea să își spună cuvântul în cele din urmă, iar oaspeții au preluat meritat conducerea dintr-o lovitură liberă executată de Rayan Raveloson, care l-a învins pe portarul lui Lorient, Vito Mannone.

După ce Auxerre a preluat conducerea, Lorient s-a trezit și a încercat să găsească poarta, dar Ionuț Radu a fost în formă maximă, respingând un alt șut al lui Faivre, pentru ca bara să îl salveze în ultimele minute de joc.