Victorie uriașă pentru echipa lui Ionuț Radu! Auxerre a întors scorul împotriva lui Lyon

Auxerre a întors scorul după pauză și a învins-o pe Lyon cu 2-1
Auxerre a întors scorul după pauză și a învins-o pe Lyon cu 2-1AFP
AJ Auxerre a pus capăt unei serii de 10 meciuri fără victorie în Ligue 1 cu o victorie superbă, 2-1 pe teren propriu în fața celor de la Olympique Lyonnais, pretendente la un loc european. În urma victoriei, formația la care evoluează românul Ionuț Radu s-a apropiat la un punct de salvarea de la retrogradare.

Statistici AJ Auxerre - Lyon 2-1

După ce a înregistrat doar o singură victorie pe teren propriu împotriva lui Lyon în 13 încercări anterioare, Auxerre a crezut în șansele ei și în faptul că poate obține din nou un rezultat favorabil.

Portarul Ionuț Radu a respins o lovitură de cap de la mică distanță trimisă de Sinaly Diomandé pentru a menține rezultatul de egalitate.

Lyon a preluat conducerea în minutul 36, o centrare trimisă de Corentin Tolisso l-a găsit într-o poziție bună pe Moussa Dembélé, care l-a învins pe Radu cu o lovitură de cap.

Gazdele au apărut după reluare dornice să găsească un răspuns rapid și au avut succes, după ce fundașul Diomandé l-a împiedicat pe Han-Noah Massengo în interiorul careului, provocând un penalty pentru Auxerre.

Gaëtan Perrin l-a învins pe Anthony Lopes de la punctul cu var pentru a restabili egalitatea. Încurajați de scor, Auxerre a preluat senzațional conducerea doar trei minute mai târziu, când Jubal a transformat în urma unei devieri a lui Nuno da Costa.

În ultimele 10 minute, Lyon a dominat posesia în jumătatea de teren a lui Auxerre în încercarea de a forța un egal, însă Ionuț Radu s-a opus din nou la încercarea lui Castello Lukeba.

Cu acest rezultat, Auxerre se apropie la un punct de salvarea de la retrogradare, după ce a obținut doar a doua victorie în campionat în 20 de meciuri, în timp ce Lyon rămâne pe locul 9, ratând o ocazie de aur de a reduce distanța față de locurile de calificare europeană.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Jubal (AJ Auxerre)