Rapid București, învinsă în sferturile Ligii Campionilor de Vipers Kristiansand

Rapid București a pierdut categoric manșa tur
Rapid București a pierdut categoric manșa turAgerpres
CS Rapid București a fost învinsă echipa norvegiană Vipers Kristiansand, campioana en titre, cu scorul de 31-25 (18-12), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Rapid București - Vipers Kristiansand 25-31

Campioana României din sezonul trecut, debutantă în competiție, a pierdut fără drept de apel și are șanse minime de a ajunge la turneul Final4 al Ligii Campionilor.

Vipers, câștigătoarea ultimelor două ediții ale Ligii Campionilor, a controlat jocul încă din start, iar la pauză avea deja un avans de șase goluri, 18-12.

Echipa scandinavă a avut chiar opt goluri în plus pe tabelă în repriza secundă, 26-18, apoi Rapid s-a apropiat la patru goluri (24-28), dar Vipers s-a impus cu 31-25.

Pentru echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen au înscris Sorina Grozav 5 goluri, Eliza Buceschi 4, Lorena Ostase 3, Albertina Da Cruz Kassoma 2, Marta Lopez Herrero 2, Jennifer Gutierrez Bermejo 2, Alexandra Badea 2, Estavana Polman 2, Dorina Korsos 1, Orlane Kanor 1, Alicia Fernandez Fraga 1.

Diana Ciucă a reușit să apere 8 șuturi (36,36%), iar Denisa Şandru tot atâtea (33,33%).

Golurile oaspetelor au fost reușite de Ana Viahireva 7, Marketa Jerabkova 6, Sunniva Amalie Nase Andersen 5, Katarina Jezic 4, Jana Knedlikova 4, Oceane Sercien Ugolin 2, Ragnhild Valle Dahl 2, Jamina Roberts 1.

Katrine Lunde a încheiat cu 9 aruncări parate (27,27%).

Manșa secundă va avea loc în Norvegia, pe 6 mai.